Industrial Part Identification
When a part fails, it’s natural to look for the part number. It’s the first
Availability:
1 in stock
The DODGE P2B-K-307R/023186 Flange Mount Bearing is a high-quality, flanged bearing designed for industrial automation and motion control applications. With a bore diameter of 3-7/16 inches, this bearing is manufactured in the United States by Dodge, a reputable brand known for producing reliable bearings and bushings. The P2B K 307 R / ID model offers durability and smooth operation, making it an essential component for various mechanical power transmission systems.
List Price
$1,691.58
1 in stock
1 in stock
On the Shelf & Ready to ShipOn all orders
No Risk, No Hassle
Also Available From:
| MFR / Brand | DODGE |
|---|---|
| MPN | P2B-K-307R/023186 |
| Model | P2B K 307 R / ID |
| Bearing Type | , Single Lip Seal |
| ID | 3.4375 in |
| Bolt Center To Center | 12.81-13.81 in |
|---|---|
| Number Of Bolt Holes | 2 |
| Bolt Center To Center Length | 12.81-13.81 in |
| Number Of Bolt Holes For Fasteners | 2 |
| Centre Height Pillow Block | 4.5 in |
| Centre Height | 4.5 in |
| Min Temp | -20 °F |
| Dynamic Load Rating | 14000 lbf |
| Static Load Rating | 10200 lbf |
| Precision Rating | ABEC 1 / P0 |
| Series | K |
| Rolling Elements | Balls |
| Max Temp | 200 °F |
| Condition | New – Open box |
| Bearing Type | Pillow Block Unit |
| Item Weight | 18.0 lbs |
| Number Of Rows | 1 |
| Bore Type | Straight |
| Lubricant | Grease |
| Duty Type | Standard Duty |
| Locking Device | Adapter Mount |
| Relubrication Feature | Yes |
| Harmonization Code | 8483.20.40 |
| Mounting Arrangement | 2-Bolt |
| Housing Material | Cast Iron |
| Expansion Type | Non-Expanding |
| Material | Cast Iron |
Angular Contact Ball Bearing, Ball & Roller Bearings, Bearings & Bushings, Business & Industrial, Industrial Automation & Motion Controls, Mechanical Power Transmission
$198.10
183 in stock
High demand
Ball & Roller Bearings, Bearings & Bushings, Business & Industrial, Industrial Automation & Motion Controls, Mechanical Power Transmission, Spherical Roller Bearing
$32.12
79 in stock
High demand
Angular Contact Ball Bearing, Ball & Roller Bearings, Bearings & Bushings, Business & Industrial, Industrial Automation & Motion Controls, Mechanical Power Transmission
$62.71
59 in stock
Ball & Roller Bearings, Bearings & Bushings, Business & Industrial, Industrial Automation & Motion Controls, Mechanical Power Transmission, Tapered Roller Bearing (Flanged Cup)
$65.94
80 in stock
Popular pick
Ball & Roller Bearings, Bearings & Bushings, Business & Industrial, Industrial Automation & Motion Controls, Mechanical Power Transmission, Spherical Roller Bearing
$61.18
98 in stock
Sells fast
Ball & Roller Bearings, Bearings & Bushings, Business & Industrial, Deep Groove Ball Bearing, Industrial Automation & Motion Controls, Mechanical Power Transmission
$15.27
100 in stock
Popular pick
Ball & Roller Bearings, Bearings & Bushings, Business & Industrial, Deep Groove Ball Bearing, Industrial Automation & Motion Controls, Mechanical Power Transmission
$26.58
199 in stock
Sells fast
Avoid the Inventory Trap If your warehouse shelves are weighed
Our inventory is always expanding, with thousands of bearings available
When a part fails, it’s natural to look for the part number. It’s the first
Not every old part is junk. Many facilities are sitting on thousands of dollars in
Not sure what bearing you need? This guide walks you through the three critical dimensions
Our team can locate, cross-reference, and source all parts.
Sort
Brand
Price
MPN
Categories