Industrial Part Identification
When a part fails, it’s natural to look for the part number. It’s the first
Availability:
1 in stock
Tapered Roller Bearing Cone – 2.2500 in Bore, 1.1875 in Width, Carburized Steel.
List Price
$53.69
1 in stock
1 in stock
On the Shelf & Ready to ShipOn all orders
No Risk, No Hassle
Also Available From:
| MFR / Brand | SKF |
|---|---|
| MPN | 39580 |
| Model | BR39580 |
| Bearing Type | Tapered Roller Bearing Cone, Open |
| ID | 2.2500 in |
| Width | 1.1875 in |
| Series | 39500 |
|---|---|
| Condition | New – Open box |
| Lubricant | Oil |
| Material | Carburized Steel |
| Category 1 | Ball & Roller Bearings |
| Category 2 | Bearings & Bushings |
| Category 3 | Business & Industrial |
| Category 4 | Industrial Automation & Motion Controls |
| Category 5 | Mechanical Power Transmission |
| Min Temp | -54 °C |
| Cage Type | Steel |
| Dynamic Load Rating | 134 kN |
| Static Load Rating | 166 kN |
| Precision Rating | Class 2 |
| Rolling Elements | Tapered Rollers |
| Max Temp | 120 °C |
| Item Weight | 1.30 lbs |
| Cage Material | Steel |
| Limiting Speed | 5000 rpm |
| Number Of Rows | 1 |
| Bore Type | Straight |
| Harmonization Code | 8482.2 |
| Cross Reference 1 | Timken 39580 |
|---|---|
| Cross Reference 2 | NTN 39580 |
| Cross Reference 3 | Bower 39580 |
| Cross Reference 4 | Koyo 39580 |
Avoid the Inventory Trap If your warehouse shelves are weighed
Our inventory is always expanding, with thousands of bearings available
When a part fails, it’s natural to look for the part number. It’s the first
Not every old part is junk. Many facilities are sitting on thousands of dollars in
Not sure what bearing you need? This guide walks you through the three critical dimensions
Our team can locate, cross-reference, and source all parts.
Sort
Brand
Price
MPN
Categories