Industrial Part Identification
When a part fails, it’s natural to look for the part number. It’s the first
Availability:
1 in stock
The NSK 7001CTRSULP4Y bearing is a high precision angular contact ball bearing with a dynamic load rating of 5.3 kN and a static load rating of 2.6 kN. It has a bore diameter of 12mm and an outside diameter of 28mm, with a width of 8mm. The bearing is designed for temperatures ranging from -30°C to 120°C and can withstand speeds up to 68000 rpm. Made in England, this bearing is suitable for various industrial automation and motion control applications and is equivalent to the Fafnir 2MM9301WI bearing.
List Price
$55.05
1 in stock
1 in stock
On the Shelf & Ready to ShipOn all orders
No Risk, No Hassle
Also Available From:
| MFR / Brand | NSK |
|---|---|
| MPN | 7001CTRDULP4Y |
| Model | 7001 C TR DUL P4Y / 2MM9101 WI CR DUL |
| Bearing Type | Angular Contact Ball Bearing, Open |
| ID | 12mm |
| OD | 28mm |
| Width | 8mm |
| Series | 7000 |
|---|---|
| Condition | New |
| Lubricant | Oil |
| Preload | Light |
| Material | Bearing Steel |
| Category 1 | Ball & Roller Bearings |
| Category 2 | Bearings & Bushings |
| Category 3 | Business & Industrial |
| Category 4 | Industrial Automation & Motion Controls |
| Category 5 | Mechanical Power Transmission |
| Min Temp | -30°C |
| Cage Type | TY - Polyamide |
| Dynamic Load Rating | 5.3 kN / 1190 lbf |
| Static Load Rating | 2.6 kN / 585 lbf |
| Precision Rating | ABEC 7 / P4 |
| Rolling Elements | Balls |
| Max Temp | 120°C |
| Item Weight | 0.05 lbs |
| Cage Material | Polyamide |
| Limiting Speed | 68000 rpm |
| Number Of Rows | 1 |
| Bore Type | Straight |
| Snap Ring Included | Without Snap Ring |
| Harmonization Code | 8482.10.50 |
| Contact Angle | 15° |
| Mounting Arrangement | Universal |
| Cross Reference 1 | SKF 7001 CD/P4A |
|---|---|
| Cross Reference 2 | FAG B7001-C-T-P4S |
| Cross Reference 3 | NTN 7001C |
| Cross Reference 4 | GMN S6001 C TA P4 |
| Cross Reference 5 | Fafnir 2MM9301WI |
Ball & Roller Bearings, Bearings & Bushings, Business & Industrial, Industrial Automation & Motion Controls, Mechanical Power Transmission, Spherical Roller Bearing
$61.18
98 in stock
Sells fast
Angular Contact Ball Bearing, Ball & Roller Bearings, Bearings & Bushings, Business & Industrial, Industrial Automation & Motion Controls, Mechanical Power Transmission
$409.22
112 in stock
Hot item
Angular Contact Ball Bearing, Ball & Roller Bearings, Bearings & Bushings, Business & Industrial, Industrial Automation & Motion Controls, Mechanical Power Transmission
$198.10
183 in stock
High demand
Ball & Roller Bearings, Bearings & Bushings, Business & Industrial, Deep Groove Ball Bearing, Industrial Automation & Motion Controls, Mechanical Power Transmission
$21.19
92 in stock
Sells fast
Ball & Roller Bearings, Bearings & Bushings, Business & Industrial, Deep Groove Ball Bearing, Industrial Automation & Motion Controls, Mechanical Power Transmission
$26.58
199 in stock
Sells fast
Avoid the Inventory Trap If your warehouse shelves are weighed
Our inventory is always expanding, with thousands of bearings available
When a part fails, it’s natural to look for the part number. It’s the first
Not every old part is junk. Many facilities are sitting on thousands of dollars in
Not sure what bearing you need? This guide walks you through the three critical dimensions
Our team can locate, cross-reference, and source all parts.
Sort
Brand
Price
MPN
Categories