Industrial Part Identification
When a part fails, it’s natural to look for the part number. It’s the first
Availability:
1 in stock
Self Aligning Ball Bearing – Tapered Bore, 110 mm ID, 200 mm OD, 38 mm Width, Open, C3 Internal clearance.
List Price
$59.24
1 in stock
1 in stock
On the Shelf & Ready to ShipOn all orders
No Risk, No Hassle
Also Available From:
| MFR / Brand | SNR |
|---|---|
| MPN | 1222KJ30 |
| Model | 1222 K C3 |
| Bearing Type | Self Aligning Ball Bearing, Open |
| ID | 110 mm |
| OD | 200 mm |
| Width | 38 mm |
| Min Temp | -40 °C |
|---|---|
| Cage Type | Steel |
| Dynamic Load Rating | 87 kN |
| Static Load Rating | 38.5 kN |
| Precision Rating | ABEC 1 / P0 |
| Series | 1200 |
| Rolling Elements | Balls |
| Max Temp | 120 °C |
| Condition | New – Open box |
| Item Weight | 11.60 lbs |
| Cage Material | Steel |
| Limiting Speed | 4300 rpm |
| Number Of Rows | 2 |
| Bore Type | Tapered |
| Snap Ring Included | Without Snap Ring |
| Lubricant | Grease |
| Harmonization Code | 8482.1 |
| Material | Bearing Steel |
| Internal Clearance | C3 |
| Cross Reference 1 | SKF 1222 K/C3 |
|---|---|
| Cross Reference 2 | FAG 1222-K-M-C3 |
| Cross Reference 3 | NSK 1222KC3 |
| Cross Reference 4 | NTN 1222SKC3 |
Angular Contact Ball Bearing, Ball & Roller Bearings, Bearings & Bushings, Business & Industrial, Industrial Automation & Motion Controls, Mechanical Power Transmission
$152.12
88 in stock
Ball & Roller Bearings, Bearings & Bushings, Business & Industrial, Industrial Automation & Motion Controls, Mechanical Power Transmission, Tapered Roller Bearing (Flanged Cup)
$65.94
80 in stock
Popular pick
Angular Contact Ball Bearing, Ball & Roller Bearings, Bearings & Bushings, Business & Industrial, Industrial Automation & Motion Controls, Mechanical Power Transmission
$137.64
92 in stock
Sells fast
Angular Contact Ball Bearing, Ball & Roller Bearings, Bearings & Bushings, Business & Industrial, Industrial Automation & Motion Controls, Mechanical Power Transmission
$297.53
96 in stock
Ball & Roller Bearings, Bearings & Bushings, Business & Industrial, Deep Groove Ball Bearing, Industrial Automation & Motion Controls, Mechanical Power Transmission
$21.19
92 in stock
Sells fast
Ball & Roller Bearings, Bearings & Bushings, Business & Industrial, Deep Groove Ball Bearing, Industrial Automation & Motion Controls, Mechanical Power Transmission
$15.27
100 in stock
Popular pick
Avoid the Inventory Trap If your warehouse shelves are weighed
Our inventory is always expanding, with thousands of bearings available
When a part fails, it’s natural to look for the part number. It’s the first
Not every old part is junk. Many facilities are sitting on thousands of dollars in
Not sure what bearing you need? This guide walks you through the three critical dimensions
Our team can locate, cross-reference, and source all parts.
Sort
Brand
Price
MPN
Categories