Industrial Part Identification
When a part fails, it’s natural to look for the part number. It’s the first
Availability:
1 in stock
– WE BUY YOUR SURPLUS BEARINGS – PLEASE CONTACT US
CLICK HERE TO CONTACT US!
– International shipping
-Shipping is combined on orders
SAME DAY SHIPPING
NEXT DAY SHIPPING AVAILABLE AT CHECKOUT
List Price
$174.35
1 in stock
1 in stock
On the Shelf & Ready to ShipOn all orders before 4PM EST
No Risk, No Hassle
Also Available From:
| MFR / Brand | NTN |
|---|---|
| MPN | 6026LLUC3 |
| Model | 60262RSC3 |
| Bearing Type | Ball Bearing, Double Rubber Seal |
| ID | 130 mm |
| OD | 200 mm |
| Width | 33 mm |
| Material | Bearing Steel |
|---|---|
| Min Temp | -25 °C |
| Cage Type | Stamped Steel |
| Dynamic Load Rating | 106 kN |
| Static Load Rating | 101 kN |
| Precision Rating | ABEC 1 / P0 |
| Series | 6000 |
| Rolling Elements | Ball |
| Max Temp | 110 °C |
| Condition | New |
| Item Weight | 7.41 lbs |
| Cage Material | Steel |
| Number Of Rows | 1 |
| Bore Type | Straight |
| Snap Ring Included | Without Snap Ring |
| Harmonization Code | 8482.10.50 |
| Internal Clearance | C3 |
| Cross Reference 1 | SKF 6026-2RS1/C3 |
|---|---|
| Cross Reference 2 | FAG 6026-2RSR-C3 |
| Cross Reference 3 | NSK 6026DDUC3 |
Angular Contact Ball Bearing, Ball & Roller Bearings, Bearings & Bushings, Business & Industrial, Industrial Automation & Motion Controls, Mechanical Power Transmission
$40.38
171 in stock
Sells fast
Ball & Roller Bearings, Bearings & Bushings, Business & Industrial, Deep Groove Ball Bearing, Industrial Automation & Motion Controls, Mechanical Power Transmission
$26.58
199 in stock
Sells fast
Ball & Roller Bearings, Bearings & Bushings, Business & Industrial, Deep Groove Ball Bearing, Industrial Automation & Motion Controls, Mechanical Power Transmission
$27.51
79 in stock
Popular pick
Ball & Roller Bearings, Bearings & Bushings, Business & Industrial, Industrial Automation & Motion Controls, Mechanical Power Transmission, Tapered Roller Bearing (Flanged Cup)
$65.94
80 in stock
Popular pick
Angular Contact Ball Bearing, Ball & Roller Bearings, Bearings & Bushings, Business & Industrial, Industrial Automation & Motion Controls, Mechanical Power Transmission
$152.12
88 in stock
Angular Contact Ball Bearing, Ball & Roller Bearings, Bearings & Bushings, Business & Industrial, Industrial Automation & Motion Controls, Mechanical Power Transmission
$59.83
80 in stock
Ball & Roller Bearings, Bearings & Bushings, Business & Industrial, Deep Groove Ball Bearing, Industrial Automation & Motion Controls, Mechanical Power Transmission
$21.19
92 in stock
Sells fast
Our inventory is always expanding, with thousands of bearings available
Your company’s MRO strategy directly influences productivity and profitability. By
When a part fails, it’s natural to look for the part number. It’s the first
Not every old part is junk. Many facilities are sitting on thousands of dollars in
Not sure what bearing you need? This guide walks you through the three critical dimensions
Our team can locate, cross-reference, and source all parts.
Sort
Brand
Price
MPN
Categories