Industrial Part Identification
When a part fails, it’s natural to look for the part number. It’s the first
Availability:
1 in stock
The Rexnord FC225K2 Flange Mount Bearing is a durable and reliable component designed for industrial automation and motion control applications. Made of cast iron with a 2-inch bore diameter, this ball-bearing insert ensures smooth and efficient power transmission. The flange mount design allows for easy installation and provides a stable base for the bearing, making it a valuable addition to any mechanical system requiring a high-quality bearing solution.
List Price
$75.11
1 in stock
1 in stock
On the Shelf & Ready to ShipOn all orders
No Risk, No Hassle
Also Available From:
| MFR / Brand | Rexnord |
|---|---|
| MPN | FC225K2 |
| Model | FC2 25K2 / F2B-DL-200 |
| ID | 2.25 in |
| Number Of Bolt Holes | 4 |
|---|---|
| Number Of Bolt Holes For Fasteners | 4 |
| Bearing Insert Type | Ball |
| Material | Cast Iron |
| Min Temp | -30°C |
| Series | FC |
| Rolling Elements | Ball |
| Max Temp | 120°C |
| Condition | New |
| Type | Flanged Mount Bearing |
| Bearing Type | Flange Mount Bearing |
| Item Weight | 9.00 lbs |
| Number Of Rows | 1 |
| Bore Type | Straight |
| Snap Ring Included | Without Snap Ring |
| Duty Type | Standard |
| Locking Device | Set Screw |
| Harmonization Code | 8483.20.40.40 |
| Mounting Arrangement | 4 Bolt |
| Housing Material | Cast Iron |
| Expansion Type | Non-Expanding |
Angular Contact Ball Bearing, Ball & Roller Bearings, Bearings & Bushings, Business & Industrial, Industrial Automation & Motion Controls, Mechanical Power Transmission
$137.64
92 in stock
Sells fast
Ball & Roller Bearings, Bearings & Bushings, Business & Industrial, Industrial Automation & Motion Controls, Mechanical Power Transmission, Spherical Roller Bearing
$61.18
98 in stock
Sells fast
Angular Contact Ball Bearing, Ball & Roller Bearings, Bearings & Bushings, Business & Industrial, Industrial Automation & Motion Controls, Mechanical Power Transmission
$62.71
59 in stock
Ball & Roller Bearings, Bearings & Bushings, Business & Industrial, Industrial Automation & Motion Controls, Mechanical Power Transmission, Spherical Roller Bearing
$43.38
64 in stock
Angular Contact Ball Bearing, Ball & Roller Bearings, Bearings & Bushings, Business & Industrial, Industrial Automation & Motion Controls, Mechanical Power Transmission
$59.83
80 in stock
Angular Contact Ball Bearing, Ball & Roller Bearings, Bearings & Bushings, Business & Industrial, Industrial Automation & Motion Controls, Mechanical Power Transmission
$95.00
148 in stock
High demand
Ball & Roller Bearings, Bearings & Bushings, Business & Industrial, Deep Groove Ball Bearing, Industrial Automation & Motion Controls, Mechanical Power Transmission
$21.19
92 in stock
Sells fast
Angular Contact Ball Bearing, Ball & Roller Bearings, Bearings & Bushings, Business & Industrial, Industrial Automation & Motion Controls, Mechanical Power Transmission
$40.38
171 in stock
Sells fast
Avoid the Inventory Trap If your warehouse shelves are weighed
Our inventory is always expanding, with thousands of bearings available
When a part fails, it’s natural to look for the part number. It’s the first
Not every old part is junk. Many facilities are sitting on thousands of dollars in
Not sure what bearing you need? This guide walks you through the three critical dimensions
Our team can locate, cross-reference, and source all parts.
Sort
Brand
Price
MPN
Categories