Industrial Part Identification
When a part fails, it’s natural to look for the part number. It’s the first
Availability:
1 in stock
Spherical Roller Bearing – Straight Bore, 70 mm ID, 150 mm OD, 35 mm Width, Open, CN Internal clearance
List Price
$60.30
1 in stock
1 in stock
On the Shelf & Ready to ShipOn all orders
No Risk, No Hassle
Also Available From:
| MFR / Brand | SKF |
|---|---|
| MPN | 21314J |
| Model | 21314 J / 21314C 21314CC 21314CJ 21314CCJ |
| Bearing Type | Spherical Roller Bearing, Open |
| ID | 70 mm |
| OD | 150 mm |
| Width | 35 mm |
| Min Temp | -30 °C |
|---|---|
| Cage Type | Stamped |
| Dynamic Load Rating | 291 kN / 65400 lbf |
| Static Load Rating | 325 kN / 73100 lbf |
| Precision Rating | ABEC 1 / P0 |
| Series | 21300 |
| Rolling Elements | Spherical Rollers |
| Max Temp | 200 °C |
| Condition | New – Open box |
| Item Weight | 6.88 lbs |
| Cage Material | Steel |
| Number Of Rows | 2 |
| Bore Type | Straight |
| Snap Ring Included | Without Snap Ring |
| Relubrication Feature | Yes |
| Harmonization Code | 8482.30.00 |
| Maximum Permissible Misalignment | 2° |
| Material | Bearing Steel |
| Internal Clearance | CN |
| Cross Reference 1 | FAG 21314-E1 |
|---|---|
| Cross Reference 2 | NTN 21314E |
| Cross Reference 3 | Timken 21314CJ |
Angular Contact Ball Bearing, Ball & Roller Bearings, Bearings & Bushings, Business & Industrial, Industrial Automation & Motion Controls, Mechanical Power Transmission
$198.10
183 in stock
High demand
Ball & Roller Bearings, Bearings & Bushings, Business & Industrial, Deep Groove Ball Bearing, Industrial Automation & Motion Controls, Mechanical Power Transmission
$15.27
100 in stock
Popular pick
Angular Contact Ball Bearing, Ball & Roller Bearings, Bearings & Bushings, Business & Industrial, Industrial Automation & Motion Controls, Mechanical Power Transmission
$409.22
112 in stock
Hot item
Ball & Roller Bearings, Bearings & Bushings, Business & Industrial, Industrial Automation & Motion Controls, Mechanical Power Transmission, Spherical Roller Bearing
$61.18
98 in stock
Sells fast
Ball & Roller Bearings, Bearings & Bushings, Business & Industrial, Industrial Automation & Motion Controls, Mechanical Power Transmission, Spherical Roller Bearing
$32.12
79 in stock
High demand
Avoid the Inventory Trap If your warehouse shelves are weighed
Our inventory is always expanding, with thousands of bearings available
When a part fails, it’s natural to look for the part number. It’s the first
Not every old part is junk. Many facilities are sitting on thousands of dollars in
Not sure what bearing you need? This guide walks you through the three critical dimensions
Our team can locate, cross-reference, and source all parts.
Sort
Brand
Price
MPN
Categories