Industrial Part Identification
When a part fails, it’s natural to look for the part number. It’s the first
Availability:
7 in stock
List Price
$40.90
7 in stock

7 in stock

Get Estimated Arrival Date
| MFR / Brand | DODGE |
|---|---|
| MPN | F2BSXR102 |
| Model | F2B-SXR-102 |
| Bearing Type | , Single |
| ID | 1.125 in |
| Bolt Center To Center | 4.59 in |
|---|---|
| Number Of Bolt Holes | 2 |
| Bolt Center To Center Length | 4.59 in |
| Number Of Bolt Holes For Fasteners | 2 |
| Material | Cast Iron |
| Min Temp | -30°C |
| Dynamic Load Rating | 19.4 kN / 4368 lbf |
| Static Load Rating | 11.3 kN / 2538 lbf |
| Precision Rating | ABEC 1 / P0 |
| Series | 206 Series |
| Rolling Elements | Ball |
| Max Temp | 107°C |
| Condition | New – Open box |
| Bearing Type | 2-Bolt Flange |
| Item Weight | 2.6 lbs |
| Limiting Speed | 4500 rpm |
| Number Of Rows | 1 |
| Bore Type | Straight |
| Snap Ring Included | No |
| Lubricant | Grease |
| Duty Type | Light Duty |
| Locking Device | Eccentric Collar |
| Insert Outer Ring | Spherical |
| Relubrication Feature | Yes |
| Harmonization Code | 8483.20.40 |
| Housing Material | Cast Iron |
| Expansion Type | Non-Expanding |
| Maximum Permissible Misalignment | 1.5° |
| Cross Reference 1 | Fafnir RCJT 1-1/8 |
|---|---|
| Cross Reference 2 | SKF FY 1.1/8 WF |
– WE BUY YOUR SURPLUS BEARINGS – PLEASE CONTACT USCLICK HERE TO CONTACT US!- International shipping-Shipping is combined on ordersSAME DAY SHIPPING NEXT DAY SHIPPING AVAILABLE AT CHECKOUT

Ball & Roller Bearings, Bearings & Bushings, Business & Industrial, Industrial Automation & Motion Controls, Mechanical Power Transmission
$15.27
102 in stock
Popular pick
Ball & Roller Bearings, Bearings & Bushings, Business & Industrial, Industrial Automation & Motion Controls, Mechanical Power Transmission
$95.00
148 in stock
High demand
Ball & Roller Bearings, Bearings & Bushings, Business & Industrial, Industrial Automation & Motion Controls, Mechanical Power Transmission
$83.16
80 in stock
High demand
Ball & Roller Bearings, Bearings & Bushings, Business & Industrial, Industrial Automation & Motion Controls, Mechanical Power Transmission
$15.27
102 in stock
Popular pick
Our inventory is always expanding, with thousands of bearings available
Your company’s MRO strategy directly influences productivity and profitability. By
When a part fails, it’s natural to look for the part number. It’s the first
Not every old part is junk. Many facilities are sitting on thousands of dollars in
Not sure what bearing you need? This guide walks you through the three critical dimensions
Sort
Brand
Price
MPN
Categories