Industrial Part Identification
When a part fails, it’s natural to look for the part number. It’s the first
Availability:
6 in stock
The product is a tapered roller bearing cone and cup manufactured by NSK in Japan. With an inside diameter of 140mm and an outside diameter of 210mm, this bearing is designed for mechanical power transmission and industrial automation applications. Its model is HR 32028XJ P5 / 32028X, and it has a width of 45mm. This high-quality bearing offers reliability and precision for a range of motion control and machinery needs.
List Price
$993.74
6 in stock
6 in stock
On the Shelf & Ready to ShipOn all orders
No Risk, No Hassle
Also Available From:
| MFR / Brand | NSK |
|---|---|
| MPN | HR32028XJP5 |
| Model | HR 32028XJ P5 / 32028X |
| Bearing Type | Tapered Roller Bearing Cone, Open |
| ID | 140 mm |
| OD | 210 mm |
| Width | 45 mm |
| Material | Chrome Steel |
|---|---|
| Dynamic Load Rating | 335 kN / 75310 lbf |
| Static Load Rating | 550 kN / 123650 lbf |
| Precision Rating | ABEC 5 / P5 |
| Series | 32000 |
| Rolling Elements | Cylindrical |
| Condition | New |
| Item Weight | 10.15 lbs |
| Cage Material | Stamped Steel |
| Limiting Speed | 2,200 rpm |
| Number Of Rows | 1 |
| Bore Type | Straight |
| Snap Ring Included | No |
| Harmonization Code | 8482.20.00 |
| Cross Reference 1 | SKF 32028 X |
|---|---|
| Cross Reference 2 | FAG 32028-X |
Angular Contact Ball Bearing, Ball & Roller Bearings, Bearings & Bushings, Business & Industrial, Industrial Automation & Motion Controls, Mechanical Power Transmission
$137.64
92 in stock
Sells fast
Angular Contact Ball Bearing, Ball & Roller Bearings, Bearings & Bushings, Business & Industrial, Industrial Automation & Motion Controls, Mechanical Power Transmission
$141.11
255 in stock
Popular pick
Ball & Roller Bearings, Bearings & Bushings, Business & Industrial, Deep Groove Ball Bearing, Industrial Automation & Motion Controls, Mechanical Power Transmission
$27.51
79 in stock
Popular pick
Ball & Roller Bearings, Bearings & Bushings, Business & Industrial, Industrial Automation & Motion Controls, Mechanical Power Transmission, Spherical Roller Bearing
$43.38
64 in stock
Angular Contact Ball Bearing, Ball & Roller Bearings, Bearings & Bushings, Business & Industrial, Industrial Automation & Motion Controls, Mechanical Power Transmission
$297.53
96 in stock
Angular Contact Ball Bearing, Ball & Roller Bearings, Bearings & Bushings, Business & Industrial, Industrial Automation & Motion Controls, Mechanical Power Transmission
$141.11
255 in stock
Popular pick
Ball & Roller Bearings, Bearings & Bushings, Business & Industrial, Industrial Automation & Motion Controls, Mechanical Power Transmission, Spherical Roller Bearing
$32.12
83 in stock
High demand
Our inventory is always expanding, with thousands of bearings available
Your company’s MRO strategy directly influences productivity and profitability. By
When a part fails, it’s natural to look for the part number. It’s the first
Not every old part is junk. Many facilities are sitting on thousands of dollars in
Not sure what bearing you need? This guide walks you through the three critical dimensions
Our team can locate, cross-reference, and source all parts.
Sort
Brand
Price
MPN
Categories