Industrial Part Identification
When a part fails, it’s natural to look for the part number. It’s the first
Availability:
1 in stock
List Price
$60.43
1 in stock

1 in stock

Get Estimated Arrival Date

| MFR / Brand | Timken |
|---|---|
| MPN | GVFTD5/8 |
| Model | GVFTD-5/8 |
| ID | 0.625 in |
| Series | GVFT |
|---|---|
| Condition | New |
| Type | Flanged Mount Bearing |
| Material | Cast Iron |
| Number Of Flanges | 2 |
| Bolt Center To Center | 2.5 in |
| Number Of Bolt Holes | 2 |
| Bolt Center To Center Length | 2.5 in |
| Number Of Bolt Holes For Fasteners | 2 |
| Category 1 | Bearings & Bushings |
| Category 2 | Business & Industrial |
| Category 3 | Industrial Automation & Motion Controls |
| Category 4 | Mechanical Power Transmission |
| Category 5 | Mounted Bearings & Housings |
| Min Temp | -20 °C |
| Precision Rating | ABEC 1 / P0 |
| Rolling Elements | Balls |
| Max Temp | 100 °C |
| Bearing Type | Flange Mount Ball Bearing Unit |
| Item Weight | 1.80 lbs |
| Number Of Rows | 1 |
| Bore Type | Straight |
| Duty Type | Standard Duty |
| Locking Device | Eccentric Collar |
| Insert Outer Ring | Spherical |
| Relubrication Feature | Yes |
| Harmonization Code | 8483.20.40 |
| Housing Material | Cast Iron |
| Expansion Type | Non-Expanding |
| Cross Reference 1 | Dodge F2B-SC-010 |
|---|---|
| Cross Reference 2 | Link-Belt FX3-U210N |
Upgrade your equipment with the TIMKEN GVFTD5/8 Flange Mount Bearing Unit. This new, USA-made bearing features a 0.625 inch bore and a two-bolt flange for secure alignment. The eccentric collar provides precise seating, while the cast iron housing delivers standard duty reliability. A double rubber seal and relubrication capability help protect against contamination and extend service life. With ABEC 1 / P0 precision and a straight bore, this mounted bearing delivers smooth operation and easy installation. Bolt centers measure 2.5 inches with two bolts per flange, and each package contains four pieces for efficient stocking. Ideal for industrial machinery, conveyors, and other applications requiring dependable TIMKEN performance.
Ball & Roller Bearings, Bearings & Bushings, Business & Industrial, Industrial Automation & Motion Controls, Mechanical Power Transmission
$65.94
80 in stock
Popular pick

Our inventory is always expanding, with thousands of bearings available
Your company’s MRO strategy directly influences productivity and profitability. By
When a part fails, it’s natural to look for the part number. It’s the first
Not every old part is junk. Many facilities are sitting on thousands of dollars in
Not sure what bearing you need? This guide walks you through the three critical dimensions
Our team can locate, cross-reference, and source all parts.
Sort
Brand
Price
MPN
Categories