Industrial Part Identification
When a part fails, it’s natural to look for the part number. It’s the first
Availability:
79 in stock
Can’t find a part you’re looking for? CLICK HERE TO CONTACT US!-We can get all parts needed at competitive prices -International shipping is offered on every item and all orders-Shipping is combined on all orders-Collect Shipping offered for UPS, FedEx, DHL, FreightSAME DAY SHIPPING ON ALL ITEMSNEXT DAY SHIPPING AVAILABLE AT CHECKOUT
List Price
$27.51
79 in stock
79 in stock
On the Shelf & Ready to ShipOn all orders
No Risk, No Hassle
Also Available From:
| MFR / Brand | NSK |
|---|---|
| MPN | 6908DDU |
| Model | 6908 2RS RS DU DDU / 61908 |
| Bearing Type | Ball Bearing, Double Rubber Seal |
| ID | 40 mm |
| OD | 62 mm |
| Width | 12 mm |
| Material | High Carbon Chrome Steel |
|---|---|
| Cage Type | Pressed |
| Dynamic Load Rating | 13.7 kN / 3080 lbf |
| Static Load Rating | 9.95 kN / 2237 lbf |
| Precision Rating | ABEC 1 / P0 |
| Series | 6000 |
| Rolling Elements | Ball |
| Max Temp | 120 °C |
| Condition | New – Open box |
| Item Weight | 0.26 lbs |
| Cage Material | Steel |
| Limiting Speed | 7500 rpm |
| Bore Type | Straight |
| Snap Ring Included | Without Snap Ring |
| Lubricant | Grease |
| Harmonization Code | 8482.10.50 |
| Internal Clearance | CN |
| Cross Reference 1 | SKF 61908-2RS1 |
|---|---|
| Cross Reference 2 | FAG 61908-2RSR |
Ball & Roller Bearings, Bearings & Bushings, Business & Industrial, Deep Groove Ball Bearing, Industrial Automation & Motion Controls, Mechanical Power Transmission
$33.94
20 in stock
Popular pick
Ball & Roller Bearings, Bearings & Bushings, Business & Industrial, Deep Groove Ball Bearing, Industrial Automation & Motion Controls, Mechanical Power Transmission
$33.94
20 in stock
Popular pick
Avoid the Inventory Trap If your warehouse shelves are weighed
Our inventory is always expanding, with thousands of bearings available
When a part fails, it’s natural to look for the part number. It’s the first
Not every old part is junk. Many facilities are sitting on thousands of dollars in
Not sure what bearing you need? This guide walks you through the three critical dimensions
Our team can locate, cross-reference, and source all parts.
Sort
Brand
Price
MPN
Categories