Industrial Part Identification
When a part fails, it’s natural to look for the part number. It’s the first
Availability:
1 in stock
The Dodge F4B-LT7-208 Flange Mount Bearing is a high-quality, durable bearing designed for industrial automation and motion control applications. Made of cast iron, this bearing features a 2-1/2 inch bore diameter and is flange mounted for secure installation. With the Dodge brand reputation and United States manufacturing, this bearing is a reliable choice for mechanical power transmission systems.
List Price
$79.65
1 in stock
1 in stock
On the Shelf & Ready to ShipOn all orders
No Risk, No Hassle
Also Available From:
| MFR / Brand | DODGE |
|---|---|
| MPN | F4B-LT7-208 |
| Model | 033276 / F4B LT7 208 |
| ID | 2.50 in |
| Number Of Bolt Holes | 4 |
|---|---|
| Number Of Bolt Holes For Fasteners | 4 |
| Material | Cast Iron |
| Min Temp | -30°C |
| Series | F4B |
| Rolling Elements | Ball |
| Max Temp | 120°C |
| Condition | New – Open box |
| Type | Flanged Mount Bearing |
| Bearing Type | Flange Mount Bearing |
| Item Weight | 9.00 lbs |
| Number Of Rows | 1 |
| Bore Type | Straight |
| Snap Ring Included | Without Snap Ring |
| Duty Type | Light |
| Locking Device | Set Screw |
| Harmonization Code | 8483.20.40.40 |
| Mounting Arrangement | 4 Bolt |
| Housing Material | Cast Iron |
| Expansion Type | Non-Expanding |
Angular Contact Ball Bearing, Ball & Roller Bearings, Bearings & Bushings, Business & Industrial, Industrial Automation & Motion Controls, Mechanical Power Transmission
$119.90
111 in stock
High demand
Angular Contact Ball Bearing, Ball & Roller Bearings, Bearings & Bushings, Business & Industrial, Industrial Automation & Motion Controls, Mechanical Power Transmission
$59.83
80 in stock
Angular Contact Ball Bearing, Ball & Roller Bearings, Bearings & Bushings, Business & Industrial, Industrial Automation & Motion Controls, Mechanical Power Transmission
$62.71
59 in stock
Ball & Roller Bearings, Bearings & Bushings, Business & Industrial, Industrial Automation & Motion Controls, Mechanical Power Transmission, Tapered Roller Bearing (Flanged Cup)
$65.94
80 in stock
Popular pick
Angular Contact Ball Bearing, Ball & Roller Bearings, Bearings & Bushings, Business & Industrial, Industrial Automation & Motion Controls, Mechanical Power Transmission
$141.11
255 in stock
Popular pick
Angular Contact Ball Bearing, Ball & Roller Bearings, Bearings & Bushings, Business & Industrial, Industrial Automation & Motion Controls, Mechanical Power Transmission
$198.10
183 in stock
High demand
Ball & Roller Bearings, Bearings & Bushings, Business & Industrial, Deep Groove Ball Bearing, Industrial Automation & Motion Controls, Mechanical Power Transmission
$15.27
100 in stock
Popular pick
Ball & Roller Bearings, Bearings & Bushings, Business & Industrial, Deep Groove Ball Bearing, Industrial Automation & Motion Controls, Mechanical Power Transmission
$26.58
199 in stock
Sells fast
Avoid the Inventory Trap If your warehouse shelves are weighed
Our inventory is always expanding, with thousands of bearings available
When a part fails, it’s natural to look for the part number. It’s the first
Not every old part is junk. Many facilities are sitting on thousands of dollars in
Not sure what bearing you need? This guide walks you through the three critical dimensions
Our team can locate, cross-reference, and source all parts.
Sort
Brand
Price
MPN
Categories