Industrial Part Identification
When a part fails, it’s natural to look for the part number. It’s the first
Availability:
1 in stock
Spherical Roller Bearing – Straight Bore, 70 mm ID, 125 mm OD, 31 mm Width, Open, C3 Internal clearance
List Price
$42.77
1 in stock
1 in stock
On the Shelf & Ready to ShipOn all orders before 4PM EST
No Risk, No Hassle
Also Available From:
| MFR / Brand | SNR |
|---|---|
| MPN | 22214VB33J30 |
| Model | 22214-V-B33-J30 / 22214-J 22214-CJ 22214-CCJ W33 C3 |
| Bearing Type | Spherical Roller Bearing, Open |
| ID | 70 mm |
| OD | 125 mm |
| Width | 31 mm |
| Cage Type | Pressed Steel |
|---|---|
| Dynamic Load Rating | 211 kN / 47434 lbf |
| Static Load Rating | 228 kN / 51256 lbf |
| Precision Rating | ABEC 1 / P0 |
| Series | 22200 |
| Rolling Elements | Spherical Roller |
| Max Temp | 200°C |
| Condition | New |
| Item Weight | 3.48 lbs |
| Cage Material | Steel |
| Limiting Speed | 4300 rpm |
| Number Of Rows | 2 |
| Bore Type | Straight |
| Snap Ring Included | Without Snap Ring |
| Material | Bearing Steel |
| Internal Clearance | C3 |
| Cross Reference 1 | SKF 22214 E/C3 |
|---|---|
| Cross Reference 2 | FAG 22214-E1-C3 |
| Cross Reference 3 | NTN 22214C3 |
Ball & Roller Bearings, Bearings & Bushings, Business & Industrial, Industrial Automation & Motion Controls, Mechanical Power Transmission, Spherical Roller Bearing
$64.35
1 in stock
Sells fast
Ball & Roller Bearings, Bearings & Bushings, Business & Industrial, Industrial Automation & Motion Controls, Mechanical Power Transmission, Spherical Roller Bearing
$64.35
1 in stock
Sells fast
Our inventory is always expanding, with thousands of bearings available
Your company’s MRO strategy directly influences productivity and profitability. By
When a part fails, it’s natural to look for the part number. It’s the first
Not every old part is junk. Many facilities are sitting on thousands of dollars in
Not sure what bearing you need? This guide walks you through the three critical dimensions
Our team can locate, cross-reference, and source all parts.
Sort
Brand
Price
MPN
Categories