Industrial Part Identification
When a part fails, it’s natural to look for the part number. It’s the first
Availability:
1 in stock
Consolidated RA-106 Insert Bearing. 1-3/8 in ID (RA100 Series). Extended inner ring with eccentric locking collar. Spherical OD for alignment.
List Price
$37.40
1 in stock
1 in stock
On the Shelf & Ready to ShipOn all orders
No Risk, No Hassle
Also Available From:
| MFR / Brand | Consolidated |
|---|---|
| MPN | RA-106 |
| Model | RA106 |
| ID | 1.375 in |
| OD | 2.8346 in |
| Width | 1.000 in |
| Series | RA100 |
|---|---|
| Condition | New |
| Type | Insert Bearing |
| Lubricant | Grease |
| Material | Steel |
| Category 1 | Bearings & Bushings |
| Category 2 | Business & Industrial |
| Category 3 | Industrial Automation & Motion Controls |
| Category 4 | Mechanical Power Transmission |
| Category 5 | Mounted Bearings & Housings |
| Min Temp | -20 °C |
| Cage Type | Ribbon |
| Dynamic Load Rating | 25.5 kN / 5730 lbf |
| Static Load Rating | 15.3 kN / 3440 lbf |
| Precision Rating | ABEC 1 / P0 |
| Rolling Elements | Ball |
| Max Temp | 100 °C |
| Bearing Type | Insert Ball Bearing |
| Item Weight | 1.00 lbs |
| Cage Material | Steel |
| Limiting Speed | 4000 rpm |
| Number Of Rows | 1 |
| Bore Type | Straight |
| Snap Ring Included | No |
| Duty Type | Standard |
| Locking Device | Eccentric Collar |
| Relubrication Feature | Yes |
| Cross Reference 1 | Fafnir RA106RR |
|---|---|
| Cross Reference 2 | SKF YET 207-106 |
| Cross Reference 3 | Timken RA106RR |
| Cross Reference 4 | INA GRAE35-NPP-B |
| Cross Reference 5 | Sealmaster ER-22 |
Ball & Roller Bearings, Bearings & Bushings, Business & Industrial, Deep Groove Ball Bearing, Industrial Automation & Motion Controls, Mechanical Power Transmission
$11.48
78 in stock
Hot item
Ball & Roller Bearings, Bearings & Bushings, Business & Industrial, Industrial Automation & Motion Controls, Mechanical Power Transmission, Tapered Roller Bearing (Flanged Cup)
$65.94
80 in stock
Popular pick
Angular Contact Ball Bearing, Ball & Roller Bearings, Bearings & Bushings, Business & Industrial, Industrial Automation & Motion Controls, Mechanical Power Transmission
$119.90
111 in stock
High demand
Angular Contact Ball Bearing, Ball & Roller Bearings, Bearings & Bushings, Business & Industrial, Industrial Automation & Motion Controls, Mechanical Power Transmission
$59.83
80 in stock
Ball & Roller Bearings, Bearings & Bushings, Business & Industrial, Industrial Automation & Motion Controls, Mechanical Power Transmission, Spherical Roller Bearing
$32.12
79 in stock
High demand
Ball & Roller Bearings, Bearings & Bushings, Business & Industrial, Deep Groove Ball Bearing, Industrial Automation & Motion Controls, Mechanical Power Transmission
$26.58
199 in stock
Sells fast
Avoid the Inventory Trap If your warehouse shelves are weighed
Our inventory is always expanding, with thousands of bearings available
When a part fails, it’s natural to look for the part number. It’s the first
Not every old part is junk. Many facilities are sitting on thousands of dollars in
Not sure what bearing you need? This guide walks you through the three critical dimensions
Our team can locate, cross-reference, and source all parts.
Sort
Brand
Price
MPN
Categories