Industrial Part Identification
When a part fails, it’s natural to look for the part number. It’s the first
Availability:
1 in stock
List Price
$82.00
1 in stock

1 in stock

Get Estimated Arrival Date

| MFR / Brand | NSK |
|---|---|
| MPN | B71906ETPAP4UL |
| Model | B 71906 E TPA P4 UL / 3MM 9306 WI CR SUL |
| Bearing Type | Angular Contact Ball Bearing, Open |
| ID | 30 mm |
| OD | 47 mm |
| Width | 9 mm |
| Min Temp | -30°C |
|---|---|
| Cage Type | Phenolic |
| Dynamic Load Rating | 8.5 kN |
| Static Load Rating | 4.35 kN |
| Precision Rating | ABEC 7 / P4 |
| Rolling Elements | Balls |
| Max Temp | 120°C |
| Condition | New |
| Item Weight | 0.11 lbs |
| Number Of Rows | 1 |
| Bore Type | Straight |
| Snap Ring Included | Without Snap Ring |
| Contact Angle | 25° |
| Preload | Light |
| Mounting Arrangement | Universal |
| Running Accuracy | P4 |
| Running Accuracy Radial And Axial Runout | P4 |
| Material | Bearing Steel |
| Cross Reference 1 | SKF 71906 ACE/P4ADGA |
|---|---|
| Cross Reference 2 | NSK 7906A5TYSULP4 |
Can’t find a part you’re looking for? CLICK HERE TO CONTACT US!-We can get all parts needed at competitive prices -International shipping is offered on every item and all orders-Shipping is combined on all orders-Collect Shipping offered for UPS, FedEx, DHL, FreightSAME DAY SHIPPING ON ALL ITEMSNEXT DAY SHIPPING AVAILABLE AT CHECKOUT
Ball & Roller Bearings, Bearings & Bushings, Business & Industrial, Industrial Automation & Motion Controls, Mechanical Power Transmission
$15.27
102 in stock
Popular pick

Our inventory is always expanding, with thousands of bearings available
Your company’s MRO strategy directly influences productivity and profitability. By
When a part fails, it’s natural to look for the part number. It’s the first
Not every old part is junk. Many facilities are sitting on thousands of dollars in
Not sure what bearing you need? This guide walks you through the three critical dimensions
Our team can locate, cross-reference, and source all parts.
Sort
Brand
Price
MPN
Categories