Industrial Part Identification
When a part fails, it’s natural to look for the part number. It’s the first
Availability:
2 in stock
The SNR 1311KG15J30 Self Aligning Bearing is a high-quality industrial component designed for precision applications. Made with chrome steel and featuring a polyamide cage, this self-aligning ball bearing has a maximum permissible misalignment of 2.5° and a dynamic load rating of 54 kN. With a maximum temperature of 120°C and a minimum temperature of -40°C, this bearing is suitable for a wide range of operating conditions. Manufactured in France by SNR, this bearing is a reliable solution for industrial automation and motion control systems requiring smooth and efficient power transmission.
List Price
$53.49
2 in stock
2 in stock
On the Shelf & Ready to ShipOn all orders
No Risk, No Hassle
Also Available From:
| MFR / Brand | SNR |
|---|---|
| MPN | 1311KG15J30 |
| Model | 1311-K |
| Bearing Type | Self Aligning Ball Bearing, Open |
| ID | 55 mm |
| OD | 120 mm |
| Width | 29 mm |
| Material | Chrome Steel |
|---|---|
| Min Temp | -40°C |
| Cage Type | Polyamide |
| Dynamic Load Rating | 54 kN |
| Static Load Rating | 20.8 kN |
| Precision Rating | ABEC 1 / P0 |
| Series | 1300 |
| Rolling Elements | Ball |
| Max Temp | 120°C |
| Condition | New |
| Item Weight | 3.30 lbs |
| Cage Material | Polyamide |
| Number Of Rows | 2 |
| Bore Type | Tapered Bore |
| Snap Ring Included | Without Snap Ring |
| Lubricant | Oil |
| Harmonization Code | 8482.10.50.68 |
| Maximum Permissible Misalignment | 2.5° |
| Internal Clearance | C3 |
| Cross Reference 1 | SKF 1311 EKTN9/C3 |
|---|---|
| Cross Reference 2 | FAG 1311-K-TVH-C3 |
Ball & Roller Bearings, Bearings & Bushings, Business & Industrial, Industrial Automation & Motion Controls, Mechanical Power Transmission, Spherical Roller Bearing
$61.18
98 in stock
Sells fast
Angular Contact Ball Bearing, Ball & Roller Bearings, Bearings & Bushings, Business & Industrial, Industrial Automation & Motion Controls, Mechanical Power Transmission
$40.38
171 in stock
Sells fast
Ball & Roller Bearings, Bearings & Bushings, Business & Industrial, Deep Groove Ball Bearing, Industrial Automation & Motion Controls, Mechanical Power Transmission
$15.27
100 in stock
Popular pick
Angular Contact Ball Bearing, Ball & Roller Bearings, Bearings & Bushings, Business & Industrial, Industrial Automation & Motion Controls, Mechanical Power Transmission
$137.64
92 in stock
Sells fast
Angular Contact Ball Bearing, Ball & Roller Bearings, Bearings & Bushings, Business & Industrial, Industrial Automation & Motion Controls, Mechanical Power Transmission
$141.11
255 in stock
Popular pick
Angular Contact Ball Bearing, Ball & Roller Bearings, Bearings & Bushings, Business & Industrial, Industrial Automation & Motion Controls, Mechanical Power Transmission
$409.22
112 in stock
Hot item
Angular Contact Ball Bearing, Ball & Roller Bearings, Bearings & Bushings, Business & Industrial, Industrial Automation & Motion Controls, Mechanical Power Transmission
$40.38
171 in stock
Sells fast
Ball & Roller Bearings, Bearings & Bushings, Business & Industrial, Deep Groove Ball Bearing, Industrial Automation & Motion Controls, Mechanical Power Transmission
$15.27
100 in stock
Popular pick
Avoid the Inventory Trap If your warehouse shelves are weighed
Our inventory is always expanding, with thousands of bearings available
When a part fails, it’s natural to look for the part number. It’s the first
Not every old part is junk. Many facilities are sitting on thousands of dollars in
Not sure what bearing you need? This guide walks you through the three critical dimensions
Our team can locate, cross-reference, and source all parts.
Sort
Brand
Price
MPN
Categories