Industrial Part Identification
When a part fails, it’s natural to look for the part number. It’s the first
Availability:
2 in stock
List Price
$76.02
2 in stock

2 in stock

Get Estimated Arrival Date

| MFR / Brand | Fafnir |
|---|---|
| MPN | 3MM9106WOCRDUL |
| Model | 3MM 9106 WO CR DU l / 7007E T DUL P4 / 7007ACD 7007A5 |
| Bearing Type | Angular Contact Ball Bearing, Open |
| ID | 30 mm |
| OD | 47 mm |
| Width | 9 mm |
| Material | Bearing Steel |
|---|---|
| Min Temp | -30 °C |
| Cage Type | Phenolic |
| Dynamic Load Rating | 14.3 kN |
| Static Load Rating | 8.8 kN |
| Precision Rating | ABEC 7 / P4 |
| Series | 9100 |
| Rolling Elements | Ball |
| Max Temp | 120 °C |
| Condition | New |
| Item Weight | 0.18 lbs |
| Cage Material | Phenolic |
| Number Of Rows | 1 |
| Bore Type | Straight |
| Snap Ring Included | Without Snap Ring |
| Lubricant | Oil |
| Harmonization Code | 8482.10.50.28 |
| Contact Angle | 25° |
| Preload | Light |
| Mounting Arrangement | Universal |
| Cross Reference 1 | SKF 71906 CDGA/P4 |
|---|---|
| Cross Reference 2 | NSK 7906CTYNSULP4 |
Fafnir 3MM9106WO-SUL Bearing – Precision Angular Contact Ball Bearing Experience unmatched performance with the Fafnir 3MM9106WO-SUL Bearing, an essential component for your high-tech applications. Designed for durability and reliability, this new angular contact ball bearing, model number 3MM 9106 WO CR DUL, features a precise bore diameter of 30 mm, an outside diameter of 55 mm, and a width of 13 mm. Perfectly suited for various industrial applications, Fafnir is renowned for producing quality bearings that meet stringent performance standards. Each Fafnir bearing guarantees optimal functionality, ensuring that your machinery operates smoothly. Manufactured in the United States, these bearings offer superior craftsmanship that stands the test of time. We understand the urgency of your needs, which is why we provide same day shipping on all items, with next day shipping options available at checkout. Additionally, we are pleased to offer competitive pricing on all parts, and international shipping options are available for every order. If you cannot find the specific part you are looking for, please do not hesitate to contact us. We have access to all parts needed at competitive prices. Choose Fafnir for reliability, efficiency, and innovation in ball and roller bearings.
Ball & Roller Bearings, Bearings & Bushings, Business & Industrial, Industrial Automation & Motion Controls, Mechanical Power Transmission
$152.03
1 in stock
Sells fast
Ball & Roller Bearings, Bearings & Bushings, Business & Industrial, Industrial Automation & Motion Controls, Mechanical Power Transmission
$152.03
1 in stock
Sells fast

Our inventory is always expanding, with thousands of bearings available
Your company’s MRO strategy directly influences productivity and profitability. By
When a part fails, it’s natural to look for the part number. It’s the first
Not every old part is junk. Many facilities are sitting on thousands of dollars in
Not sure what bearing you need? This guide walks you through the three critical dimensions
Our team can locate, cross-reference, and source all parts.
Sort
Brand
Price
MPN
Categories