Industrial Part Identification
When a part fails, it’s natural to look for the part number. It’s the first
Availability:
7 in stock
List Price
$61.17
7 in stock

7 in stock

Get Estimated Arrival Date
| MFR / Brand | System Plast |
|---|---|
| MPN | UCFH205-16-CEC |
| Model | UCFH20516CEC |
| Bearing Type | , Single |
| ID | 1.0 in |
| Bolt Center To Center | 3.906 in |
|---|---|
| Number Of Bolt Holes | 2 |
| Bolt Center To Center Length | 3.906 in |
| Number Of Bolt Holes For Fasteners | 2 |
| Material | Polyamide |
| Min Temp | -34°C |
| Dynamic Load Rating | 10.8 kN / 2428 lbf |
| Static Load Rating | 7.8 kN / 1754 lbf |
| Precision Rating | ABEC 1 / P0 |
| Series | UCFH Series |
| Rolling Elements | Ball |
| Max Temp | 82°C |
| Condition | New – Open box |
| Bearing Type | 2-Bolt Flange |
| Item Weight | 0.85 lbs |
| Limiting Speed | 3500 rpm |
| Number Of Rows | 1 |
| Bore Type | Straight |
| Snap Ring Included | No |
| Lubricant | Food Grade |
| Duty Type | Standard |
| Locking Device | Set Screw |
| Insert Outer Ring | Spherical |
| Relubrication Feature | Yes |
| Harmonization Code | 8483.20.40 |
| Housing Material | Polymer |
| Expansion Type | Non-Expanding |
| Cross Reference 1 | Dodge F2B-PS-100 |
|---|---|
| Cross Reference 2 | SKF P2B 100-TF |
The System-Plast UCFH205-16-CEC Flange Mount Bearing Unit is a high-quality mechanical power transmission component designed for industrial automation and motion control applications. This bearing unit features a 1″ ID bore diameter, a dynamic load rating of 10.8 kN, and a precision rating of ABEC 1. Made with durable polymer housing material and featuring a set screw locking device, this flanged mount bearing offers reliability and long-lasting performance. With a temperature range of -34°C to 82°C and lubricant suitable for food grade applications, this bearing unit is suitable for a variety of demanding industrial environments.

Ball & Roller Bearings, Bearings & Bushings, Business & Industrial, Industrial Automation & Motion Controls, Mechanical Power Transmission
$15.27
102 in stock
Popular pick
Ball & Roller Bearings, Bearings & Bushings, Business & Industrial, Industrial Automation & Motion Controls, Mechanical Power Transmission
$27.51
79 in stock
Popular pick
Ball & Roller Bearings, Bearings & Bushings, Business & Industrial, Industrial Automation & Motion Controls, Mechanical Power Transmission
$95.00
148 in stock
High demand
Ball & Roller Bearings, Bearings & Bushings, Business & Industrial, Industrial Automation & Motion Controls, Mechanical Power Transmission
$32.12
83 in stock
High demand
Our inventory is always expanding, with thousands of bearings available
Your company’s MRO strategy directly influences productivity and profitability. By
When a part fails, it’s natural to look for the part number. It’s the first
Not every old part is junk. Many facilities are sitting on thousands of dollars in
Not sure what bearing you need? This guide walks you through the three critical dimensions
Sort
Brand
Price
MPN
Categories