Industrial Part Identification
When a part fails, it’s natural to look for the part number. It’s the first
Availability:
13 in stock
Spherical Roller Bearing – Straight Bore, 140 mm ID, 300 mm OD, 62 mm Width, Open, CN Internal clearance.
List Price
$916.36
13 in stock
13 in stock
On the Shelf & Ready to ShipOn all orders
No Risk, No Hassle
Also Available From:
| MFR / Brand | FAG |
|---|---|
| MPN | 20328MB |
| Model | 20328 MB |
| Bearing Type | Spherical Roller Bearing, Open |
| ID | 140 mm |
| OD | 300 mm |
| Width | 62 mm |
| Material | Bearing Steel |
|---|---|
| Min Temp | -30 °C |
| Dynamic Load Rating | 850 kN / 191087 lbf |
| Static Load Rating | 880 kN / 197831 lbf |
| Precision Rating | ABEC 1 / P0 |
| Series | 20300 |
| Rolling Elements | Cylindrical Rollers |
| Max Temp | 200 °C |
| Condition | New |
| Item Weight | 46.5 lbs |
| Cage Material | Machined Brass |
| Limiting Speed | 3000 rpm |
| Number Of Rows | 1 |
| Bore Type | Straight |
| Snap Ring Included | No |
| Lubricant | None |
| Harmonization Code | 8482.30.00.40 |
| Internal Clearance | CN |
| Cross Reference 1 | SKF 20328 M |
|---|---|
| Cross Reference 2 | NSK 20328 M |
| Cross Reference 3 | Koyo 20328 M |
| Cross Reference 4 | NTN 20328 M |
Ball & Roller Bearings, Bearings & Bushings, Business & Industrial, Industrial Automation & Motion Controls, Mechanical Power Transmission, Spherical Roller Bearing
$43.38
64 in stock
Angular Contact Ball Bearing, Ball & Roller Bearings, Bearings & Bushings, Business & Industrial, Industrial Automation & Motion Controls, Mechanical Power Transmission
$141.11
255 in stock
Popular pick
Ball & Roller Bearings, Bearings & Bushings, Business & Industrial, Deep Groove Ball Bearing, Industrial Automation & Motion Controls, Mechanical Power Transmission
$21.19
92 in stock
Sells fast
Angular Contact Ball Bearing, Ball & Roller Bearings, Bearings & Bushings, Business & Industrial, Industrial Automation & Motion Controls, Mechanical Power Transmission
$62.71
59 in stock
Angular Contact Ball Bearing, Ball & Roller Bearings, Bearings & Bushings, Business & Industrial, Industrial Automation & Motion Controls, Mechanical Power Transmission
$95.00
148 in stock
High demand
Ball & Roller Bearings, Bearings & Bushings, Business & Industrial, Industrial Automation & Motion Controls, Mechanical Power Transmission, Spherical Roller Bearing
$32.12
78 in stock
High demand
Ball & Roller Bearings, Bearings & Bushings, Business & Industrial, Deep Groove Ball Bearing, Industrial Automation & Motion Controls, Mechanical Power Transmission
$15.27
100 in stock
Popular pick
Avoid the Inventory Trap If your warehouse shelves are weighed
Our inventory is always expanding, with thousands of bearings available
When a part fails, it’s natural to look for the part number. It’s the first
Not every old part is junk. Many facilities are sitting on thousands of dollars in
Not sure what bearing you need? This guide walks you through the three critical dimensions
Our team can locate, cross-reference, and source all parts.
Sort
Brand
Price
MPN
Categories