Industrial Part Identification
When a part fails, it’s natural to look for the part number. It’s the first
Availability:
1 in stock
List Price
$29.58
1 in stock
1 in stock
Get Estimated Arrival Date
| MFR / Brand | TORRINGTON |
|---|---|
| MPN | IR-182216 |
| Model | IR182216 |
| Bearing Type | Needle Roller Bearing Inner Ring, Open |
| ID | 1.1250 in |
| OD | 1.3750 in |
| Width | 1.0000 in |
| Series | IR |
|---|---|
| Condition | New |
| Lubricant | Oil |
| Material | High Carbon Chrome Steel |
| Materials Sourced From | United States |
| Category 1 | Ball & Roller Bearings |
| Category 2 | Bearings & Bushings |
| Category 3 | Business & Industrial |
| Category 4 | Industrial Automation & Motion Controls |
| Category 5 | Mechanical Power Transmission |
| Min Temp | -40 C |
| Rolling Elements | Needle Roller |
| Max Temp | 120 C |
| Item Weight | 0.18 lbs |
| Bore Type | Straight |
| Snap Ring Included | No |
| Duty Type | Heavy Duty |
| Cross Reference 1 | SKF IR 28.575x34.925x25.4 |
|---|---|
| Cross Reference 2 | INA IR 28.575x25.4 |
| Cross Reference 3 | NTN IR-182216 |
| Cross Reference 4 | KOYO IR-182216 |
| Cross Reference 5 | TIMKEN IR-182216 |
Torrington IR-182216 Inner Ring 1-1/8″ ID 1″ Width. Precision hardened and ground inner ring for use with standard needle roller bearing cages.
Angular Contact Ball Bearing, Ball & Roller Bearings, Bearings & Bushings, Business & Industrial, Industrial Automation & Motion Controls, Mechanical Power Transmission
$198.10
183 in stock
High demand
Angular Contact Ball Bearing, Ball & Roller Bearings, Bearings & Bushings, Business & Industrial, Industrial Automation & Motion Controls, Mechanical Power Transmission
$40.38
171 in stock
Sells fast
Ball & Roller Bearings, Bearings & Bushings, Business & Industrial, Industrial Automation & Motion Controls, Mechanical Power Transmission, Spherical Roller Bearing
$43.38
64 in stock
Ball & Roller Bearings, Bearings & Bushings, Business & Industrial, Deep Groove Ball Bearing, Industrial Automation & Motion Controls, Mechanical Power Transmission
$11.48
78 in stock
Hot item
Angular Contact Ball Bearing, Ball & Roller Bearings, Bearings & Bushings, Business & Industrial, Industrial Automation & Motion Controls, Mechanical Power Transmission
$119.90
111 in stock
High demand
Angular Contact Ball Bearing, Ball & Roller Bearings, Bearings & Bushings, Business & Industrial, Industrial Automation & Motion Controls, Mechanical Power Transmission
$198.10
183 in stock
High demand
Ball & Roller Bearings, Bearings & Bushings, Business & Industrial, Deep Groove Ball Bearing, Industrial Automation & Motion Controls, Mechanical Power Transmission
$15.27
102 in stock
Popular pick
Our inventory is always expanding, with thousands of bearings available
Your company’s MRO strategy directly influences productivity and profitability. By
When a part fails, it’s natural to look for the part number. It’s the first
Not every old part is junk. Many facilities are sitting on thousands of dollars in
Not sure what bearing you need? This guide walks you through the three critical dimensions
Our team can locate, cross-reference, and source all parts.
Sort
Brand
Price
MPN
Categories