Industrial Part Identification
When a part fails, it’s natural to look for the part number. It’s the first
Availability:
1 in stock
– WE BUY YOUR SURPLUS BEARINGS – PLEASE CONTACT US
CLICK HERE TO CONTACT US!
– International shipping
-Shipping is combined on orders
SAME DAY SHIPPING
NEXT DAY SHIPPING AVAILABLE AT CHECKOUT
List Price
$66.90
1 in stock
1 in stock
On the Shelf & Ready to ShipOn all orders
No Risk, No Hassle
Also Available From:
| MFR / Brand | NTN |
|---|---|
| MPN | UCFLU-5/8 |
| Model | UCFLU 5/8 |
| Bearing Type | , Single Lip Seal |
| ID | 0.625 in |
| Number Of Flanges | 2 |
|---|---|
| Bolt Center To Center | 3.000 in |
| Number Of Bolt Holes | 2 |
| Bolt Center To Center Length | 3.000 in |
| Number Of Bolt Holes For Fasteners | 2 |
| Min Temp | -40 °C |
| Dynamic Load Rating | 12.8 kN / 2880 lbf |
| Static Load Rating | 6.65 kN / 1500 lbf |
| Precision Rating | ABEC 1 / P0 |
| Series | UCFLU |
| Rolling Elements | Balls |
| Max Temp | 100 °C |
| Condition | New |
| Bearing Type | Flange Mount Ball Bearing Unit |
| Item Weight | 1.06 lbs |
| Number Of Rows | 1 |
| Bore Type | Straight |
| Internal Clearance | CN |
| Duty Type | Standard Duty |
| Locking Device | Set Screw |
| Insert Outer Ring | Spherical |
| Relubrication Feature | Yes |
| Harmonization Code | 8483.20.40 |
| Housing Material | Cast Iron |
| Expansion Type | Non-Expanding |
| Material | Cast Iron |
| Cross Reference 1 | Dodge F2B-SC-010 |
|---|---|
| Cross Reference 2 | SKF F2B 010-TF |
Angular Contact Ball Bearing, Ball & Roller Bearings, Bearings & Bushings, Business & Industrial, Industrial Automation & Motion Controls, Mechanical Power Transmission
$59.83
80 in stock
Angular Contact Ball Bearing, Ball & Roller Bearings, Bearings & Bushings, Business & Industrial, Industrial Automation & Motion Controls, Mechanical Power Transmission
$40.38
171 in stock
Sells fast
Ball & Roller Bearings, Bearings & Bushings, Business & Industrial, Deep Groove Ball Bearing, Industrial Automation & Motion Controls, Mechanical Power Transmission
$27.51
79 in stock
Popular pick
Ball & Roller Bearings, Bearings & Bushings, Business & Industrial, Industrial Automation & Motion Controls, Mechanical Power Transmission, Spherical Roller Bearing
$43.38
64 in stock
Angular Contact Ball Bearing, Ball & Roller Bearings, Bearings & Bushings, Business & Industrial, Industrial Automation & Motion Controls, Mechanical Power Transmission
$152.12
88 in stock
Angular Contact Ball Bearing, Ball & Roller Bearings, Bearings & Bushings, Business & Industrial, Industrial Automation & Motion Controls, Mechanical Power Transmission
$198.10
183 in stock
High demand
Angular Contact Ball Bearing, Ball & Roller Bearings, Bearings & Bushings, Business & Industrial, Industrial Automation & Motion Controls, Mechanical Power Transmission
$95.00
148 in stock
High demand
Avoid the Inventory Trap If your warehouse shelves are weighed
Our inventory is always expanding, with thousands of bearings available
When a part fails, it’s natural to look for the part number. It’s the first
Not every old part is junk. Many facilities are sitting on thousands of dollars in
Not sure what bearing you need? This guide walks you through the three critical dimensions
Our team can locate, cross-reference, and source all parts.
Sort
Brand
Price
MPN
Categories