Industrial Part Identification
When a part fails, it’s natural to look for the part number. It’s the first
Availability:
66 in stock
Can’t find a part you’re looking for? CLICK HERE TO CONTACT US! -We can get all parts needed at competitive prices -International shipping is offered on every item and all orders -Shipping is combined on all orders -Collect Shipping offered for UPS, FedEx, DHL, Freight SAME DAY SHIPPING ON ALL ITEMS NEXT DAY SHIPPING AVAILABLE AT CHECKOUT
List Price
$42.47
66 in stock
66 in stock
On the Shelf & Ready to ShipOn all orders
No Risk, No Hassle
Also Available From:
| MFR / Brand | NTN |
|---|---|
| MPN | 22208CC4 |
| Model | 22208 C C4 / 22218C 22218CC 22218CJ 22218CCJ |
| Bearing Type | Spherical Roller Bearing, Open |
| ID | 40 mm |
| OD | 80 mm |
| Width | 23 mm |
| Material | High Carbon Chrome Steel |
|---|---|
| Cage Type | Pressed |
| Dynamic Load Rating | 95.5 kN / 21470 lbf |
| Static Load Rating | 89 kN / 20000 lbf |
| Precision Rating | ABEC 1 / P0 |
| Series | 22200 |
| Rolling Elements | Cylindrical rollers |
| Max Temp | 120 °C |
| Condition | New |
| Item Weight | 1.10 lbs |
| Cage Material | Steel |
| Limiting Speed | 8500 rpm |
| Bore Type | Straight |
| Snap Ring Included | Without Snap Ring |
| Harmonization Code | 8482.30.00 |
| Internal Clearance | C4 |
| Cross Reference 1 | SKF 22208 E/C4 |
|---|---|
| Cross Reference 2 | FAG 22208-E1-C4 |
Ball & Roller Bearings, Bearings & Bushings, Business & Industrial, Industrial Automation & Motion Controls, Mechanical Power Transmission, Tapered Roller Bearing (Flanged Cup)
$65.94
80 in stock
Popular pick
Angular Contact Ball Bearing, Ball & Roller Bearings, Bearings & Bushings, Business & Industrial, Industrial Automation & Motion Controls, Mechanical Power Transmission
$137.64
92 in stock
Sells fast
Ball & Roller Bearings, Bearings & Bushings, Business & Industrial, Deep Groove Ball Bearing, Industrial Automation & Motion Controls, Mechanical Power Transmission
$61.17
70 in stock
Sells fast
Angular Contact Ball Bearing, Ball & Roller Bearings, Bearings & Bushings, Business & Industrial, Industrial Automation & Motion Controls, Mechanical Power Transmission
$62.71
59 in stock
Ball & Roller Bearings, Bearings & Bushings, Business & Industrial, Industrial Automation & Motion Controls, Mechanical Power Transmission, Tapered Roller Bearing (Flanged Cup)
$65.94
80 in stock
Popular pick
Angular Contact Ball Bearing, Ball & Roller Bearings, Bearings & Bushings, Business & Industrial, Industrial Automation & Motion Controls, Mechanical Power Transmission
$119.90
111 in stock
High demand
Angular Contact Ball Bearing, Ball & Roller Bearings, Bearings & Bushings, Business & Industrial, Industrial Automation & Motion Controls, Mechanical Power Transmission
$59.83
80 in stock
Angular Contact Ball Bearing, Ball & Roller Bearings, Bearings & Bushings, Business & Industrial, Industrial Automation & Motion Controls, Mechanical Power Transmission
$198.10
183 in stock
High demand
Avoid the Inventory Trap If your warehouse shelves are weighed
Our inventory is always expanding, with thousands of bearings available
When a part fails, it’s natural to look for the part number. It’s the first
Not every old part is junk. Many facilities are sitting on thousands of dollars in
Not sure what bearing you need? This guide walks you through the three critical dimensions
Our team can locate, cross-reference, and source all parts.
Sort
Brand
Price
MPN
Categories