Industrial Part Identification
When a part fails, it’s natural to look for the part number. It’s the first
Availability:
1 in stock
FAFNIR RCJT7/8 Bearing Unit with Collar – 7/8″ ID Enhance the performance of your machinery with the premium FAFNIR RCJT7/8 Bearing Unit. This robust, new condition flanged mount bearing is built for reliability and efficiency, making it an ideal choice for various applications in industrial settings. Manufactured in the United States, this bearing unit features a 7/8″ inner diameter, ensuring a perfect fit for your needs. Key Features: Model: RCJT 7/8 Type: Flanged Mount Bearing Brand: FAFNIR MPN: RCJT7/8 Condition: New – Open box When you choose the FAFNIR RCJT7/8 Bearing Unit, you invest in quality and durability. Perfect for operations that require dependable performance, this bearing unit is engineered to provide optimal support and reduced friction. We also buy surplus bearings! If you have any surplus items, please do not hesitate to contact us. Additionally, we offer international shipping and combined shipping options on orders. Experience swift service with same-day shipping, and for those in urgent need, next-day shipping is available right at checkout! Optimize your machinery today with the superior quality of FAFNIR. Your projects deserve the best.
List Price
$33.60
1 in stock
1 in stock
On the Shelf & Ready to ShipOn all orders
No Risk, No Hassle
Also Available From:
| MFR / Brand | Fafnir |
|---|---|
| MPN | RCJT7/8 |
| Model | RCJT 7/8 |
| Bearing Type | , Contact Seal |
| ID | 7/8 in |
| Bolt Center To Center | 3.9063 in |
|---|---|
| Number Of Bolt Holes | 2 |
| Bolt Center To Center Length | 3.9063 in |
| Number Of Bolt Holes For Fasteners | 2 |
| Retaining Feature | Ball |
| Dynamic Load Rating | 15.8 kN / 3550 lbf |
| Static Load Rating | 7.7 kN / 1730 lbf |
| Precision Rating | ABEC 1 / P0 |
| Series | RCJT |
| Condition | New – Open box |
| Bearing Type | Flange Mount Ball Bearing Unit |
| Limiting Speed | 5440 rpm |
| Number Of Rows | 1 |
| Bore Type | Straight |
| Snap Ring Included | Without Snap Ring |
| Lubricant | Grease |
| Duty Type | Standard Duty |
| Locking Device | Eccentric Collar |
| Relubrication Feature | Relubricatable (Grease Fitting) |
| Housing Material | Cast Iron |
| Expansion Type | Non-Expansion Bearing (Fixed) |
| Material | Steel Bearing |
| Cross Reference 1 | TIMKEN RCJT7/8 |
|---|---|
| Cross Reference 2 | DODGE F2B-SXR-014 |
Ball & Roller Bearings, Bearings & Bushings, Business & Industrial, Industrial Automation & Motion Controls, Mechanical Power Transmission, Spherical Roller Bearing
$61.18
98 in stock
Sells fast
Ball & Roller Bearings, Bearings & Bushings, Business & Industrial, Industrial Automation & Motion Controls, Mechanical Power Transmission, Spherical Roller Bearing
$32.12
79 in stock
High demand
Ball & Roller Bearings, Bearings & Bushings, Business & Industrial, Deep Groove Ball Bearing, Industrial Automation & Motion Controls, Mechanical Power Transmission
$26.58
199 in stock
Sells fast
Angular Contact Ball Bearing, Ball & Roller Bearings, Bearings & Bushings, Business & Industrial, Industrial Automation & Motion Controls, Mechanical Power Transmission
$152.12
88 in stock
Angular Contact Ball Bearing, Ball & Roller Bearings, Bearings & Bushings, Business & Industrial, Industrial Automation & Motion Controls, Mechanical Power Transmission
$297.53
96 in stock
Angular Contact Ball Bearing, Ball & Roller Bearings, Bearings & Bushings, Business & Industrial, Industrial Automation & Motion Controls, Mechanical Power Transmission
$409.22
112 in stock
Hot item
Angular Contact Ball Bearing, Ball & Roller Bearings, Bearings & Bushings, Business & Industrial, Industrial Automation & Motion Controls, Mechanical Power Transmission
$198.10
183 in stock
High demand
Angular Contact Ball Bearing, Ball & Roller Bearings, Bearings & Bushings, Business & Industrial, Industrial Automation & Motion Controls, Mechanical Power Transmission
$95.00
148 in stock
High demand
Ball & Roller Bearings, Bearings & Bushings, Business & Industrial, Industrial Automation & Motion Controls, Mechanical Power Transmission, Spherical Roller Bearing
$32.12
79 in stock
High demand
Avoid the Inventory Trap If your warehouse shelves are weighed
Our inventory is always expanding, with thousands of bearings available
When a part fails, it’s natural to look for the part number. It’s the first
Not every old part is junk. Many facilities are sitting on thousands of dollars in
Not sure what bearing you need? This guide walks you through the three critical dimensions
Our team can locate, cross-reference, and source all parts.
Sort
Brand
Price
MPN
Categories