Industrial Part Identification
When a part fails, it’s natural to look for the part number. It’s the first
Availability:
1 in stock
List Price
$52.67
1 in stock

1 in stock

Get Estimated Arrival Date

| MFR / Brand | INA |
|---|---|
| MPN | 3207J2Z |
| Model | 3207ZZ 5207ZZ |
| Bearing Type | , Double Shield |
| ID | 35 mm |
| OD | 72 mm |
| Width | 1-1/16 in |
| Condition | New |
|---|---|
| Material | Bearing Steel |
| Lubricant | Grease |
| Series | 3200 |
| Category 1 | Bearings & Bushings |
| Category 2 | Business & Industrial |
| Category 3 | Industrial Automation & Motion Controls |
| Category 4 | Mechanical Power Transmission |
| Category 5 | Thrust Bearings |
| Bearing Type | Double Row Angular Contact |
| Item Weight | 1.05 lbs |
| Cage Material | Steel |
| Limiting Speed | 8000 rpm |
| Number Of Rows | 2 |
| Bore Type | Straight |
| Snap Ring Included | Without Snap Ring |
| Internal Clearance | CN |
| Harmonization Code | 8482.1 |
| Contact Angle | 30° |
| Cage Type | J - Steel |
| Dynamic Load Rating | 43 kN |
| Static Load Rating | 29.5 kN |
| Precision Rating | ABEC 1 / P0 |
| Max Temp | 120 °C |
| Min Temp | -30 °C |
| Rolling Elements | Balls |
| Cross Reference 1 | SKF 3207 A-2Z |
|---|---|
| Cross Reference 2 | FAG 3207-B-2Z-TVH |
| Cross Reference 3 | NSK 3207B-2Z |
| Cross Reference 4 | NTN 5207SCZZ |
Double Row Angular Contact Bearing – Straight Bore, 35 mm ID, 72 mm OD, 27 mm Width, Double Shield, 30° Contact Angle.
Ball & Roller Bearings, Bearings & Bushings, Business & Industrial, Industrial Automation & Motion Controls, Mechanical Power Transmission
$15.27
102 in stock
Popular pick
Ball & Roller Bearings, Bearings & Bushings, Business & Industrial, Industrial Automation & Motion Controls, Mechanical Power Transmission
$27.51
79 in stock
Popular pick

Our inventory is always expanding, with thousands of bearings available
Your company’s MRO strategy directly influences productivity and profitability. By
When a part fails, it’s natural to look for the part number. It’s the first
Not every old part is junk. Many facilities are sitting on thousands of dollars in
Not sure what bearing you need? This guide walks you through the three critical dimensions
Our team can locate, cross-reference, and source all parts.
Sort
Brand
Price
MPN
Categories