Industrial Part Identification
When a part fails, it’s natural to look for the part number. It’s the first
Availability:
11 in stock
List Price
$32.78
11 in stock

11 in stock

Get Estimated Arrival Date

| MFR / Brand | NTN |
|---|---|
| MPN | 61906P6G2 |
| Model | 61906 P6 G2 |
| Bearing Type | Deep Groove Ball Bearing, Open |
| ID | 30 mm |
| OD | 47 mm |
| Width | 9 mm |
| Material | Chrome Steel |
|---|---|
| Series | 61900 |
| Condition | New |
| Lubricant | Oil/Grease |
| Category 1 | Ball & Roller Bearings |
| Category 2 | Bearings & Bushings |
| Category 3 | Business & Industrial |
| Category 4 | Industrial Automation & Motion Controls |
| Category 5 | Mechanical Power Transmission |
| Min Temp | -30°C |
| Cage Type | Pressed Steel |
| Dynamic Load Rating | 7.3 kN / 1641 lbf |
| Static Load Rating | 4.5 kN / 1012 lbf |
| Precision Rating | ABEC 3 / P6 |
| Rolling Elements | Ball |
| Max Temp | 120°C |
| Item Weight | 0.10 lbs |
| Cage Material | Steel |
| Limiting Speed | 15000 rpm |
| Number Of Rows | 1 |
| Bore Type | Straight |
| Snap Ring Included | Without Snap Ring |
| Relubrication Feature | No |
| Harmonization Code | 8482.10.50 |
| Internal Clearance | CN |
| Running Accuracy | Normal |
| Running Accuracy Radial And Axial Runout | Normal |
| Cross Reference 1 | SKF 61906 P6 |
|---|---|
| Cross Reference 2 | NSK 6906 P6 |
Can’t find a part you’re looking for?
CLICK HERE TO CONTACT US!
-We can get all parts needed at competitive prices
-International shipping is offered on every item and all orders
-Shipping is combined on all orders
-Collect Shipping offered for UPS, FedEx, DHL, Freight
SAME DAY SHIPPING ON ALL ITEMS
NEXT DAY SHIPPING AVAILABLE AT CHECKOUT
Ball & Roller Bearings, Bearings & Bushings, Business & Industrial, Industrial Automation & Motion Controls, Mechanical Power Transmission
$15.27
102 in stock
Popular pick

Our inventory is always expanding, with thousands of bearings available
Your company’s MRO strategy directly influences productivity and profitability. By
When a part fails, it’s natural to look for the part number. It’s the first
Not every old part is junk. Many facilities are sitting on thousands of dollars in
Not sure what bearing you need? This guide walks you through the three critical dimensions
Our team can locate, cross-reference, and source all parts.
Sort
Brand
Price
MPN
Categories