Industrial Part Identification
When a part fails, it’s natural to look for the part number. It’s the first
Availability:
1 in stock
Combined Needle Roller / Thrust Ball Bearing – 20 mm ID, 30 mm OD, 30 mm Width, Open
List Price
$40.78
1 in stock
1 in stock
On the Shelf & Ready to ShipOn all orders
No Risk, No Hassle
Also Available From:
| MFR / Brand | INA |
|---|---|
| MPN | NKXR20 |
| Model | NKXR-20 |
| Bearing Type | Needle Roller Bearing, Open |
| ID | 20 mm |
| OD | 30 mm |
| Width | 30 mm |
| Min Temp | -20°C |
|---|---|
| Cage Type | Steel |
| Dynamic Load Rating | 21.0 kN / 4720 lbf |
| Static Load Rating | 29.5 kN / 6630 lbf |
| Precision Rating | ABEC 1 / P0 |
| Series | NKXR |
| Rolling Elements | Needle Rollers |
| Max Temp | 120°C |
| Condition | New |
| Item Weight | 0.17 lbs |
| Limiting Speed | 5500 rpm |
| Number Of Rows | 1 |
| Bore Type | Straight |
| Snap Ring Included | No |
| Lubricant | Oil |
| Cross Reference 1 | SKF NKXR 20 |
|---|---|
| Cross Reference 2 | NTN NKXR20 |
| Cross Reference 3 | KOYO NKXR20 |
| Cross Reference 4 | IKO NKXR 20 |
| Cross Reference 5 | NSK NKXR20 |
Ball & Roller Bearings, Bearings & Bushings, Business & Industrial, Industrial Automation & Motion Controls, Mechanical Power Transmission, Spherical Roller Bearing
$43.38
64 in stock
Angular Contact Ball Bearing, Ball & Roller Bearings, Bearings & Bushings, Business & Industrial, Industrial Automation & Motion Controls, Mechanical Power Transmission
$297.53
96 in stock
Ball & Roller Bearings, Bearings & Bushings, Business & Industrial, Deep Groove Ball Bearing, Industrial Automation & Motion Controls, Mechanical Power Transmission
$15.27
100 in stock
Popular pick
Angular Contact Ball Bearing, Ball & Roller Bearings, Bearings & Bushings, Business & Industrial, Industrial Automation & Motion Controls, Mechanical Power Transmission
$62.71
59 in stock
Angular Contact Ball Bearing, Ball & Roller Bearings, Bearings & Bushings, Business & Industrial, Industrial Automation & Motion Controls, Mechanical Power Transmission
$137.64
92 in stock
Sells fast
Angular Contact Ball Bearing, Ball & Roller Bearings, Bearings & Bushings, Business & Industrial, Industrial Automation & Motion Controls, Mechanical Power Transmission
$152.12
88 in stock
Angular Contact Ball Bearing, Ball & Roller Bearings, Bearings & Bushings, Business & Industrial, Industrial Automation & Motion Controls, Mechanical Power Transmission
$95.00
148 in stock
High demand
Avoid the Inventory Trap If your warehouse shelves are weighed
Our inventory is always expanding, with thousands of bearings available
When a part fails, it’s natural to look for the part number. It’s the first
Not every old part is junk. Many facilities are sitting on thousands of dollars in
Not sure what bearing you need? This guide walks you through the three critical dimensions
Our team can locate, cross-reference, and source all parts.
Sort
Brand
Price
MPN
Categories