Industrial Part Identification
When a part fails, it’s natural to look for the part number. It’s the first
Availability:
1 in stock
Discover the Fafnir 3MM9107WI-DUM Bearing – a reliable and efficient solution for all your ball bearing needs. Specifically designed to perform optimally, this angular contact ball bearing measures 35 mm in outside diameter, 62 mm in width, and 14 mm in thickness. Whether you are a machinist or a DIY enthusiast, this durable and high-quality bearing ensures precision and longevity in your applications. Key Features: Brand: FAFNIR Model: 3MM 9107 WI DUM / B 7007 E T DUH P4 / 7007A5 7007ACD Country of Manufacture: United States Condition: New Width: 14 mm With our competitive pricing, you can easily acquire the parts you need without breaking the bank. We offer international shipping on every item, and all orders qualify for combined shipping to maximize cost efficiency. Take advantage of our same-day shipping and upgrade to next-day shipping during checkout for those urgent requirements. Choose the Fafnir 3MM9107WI-DUM Bearing for quality and precision that you can trust. For any specific parts inquiries, feel free to contact us, and let us help you find what you need.
List Price
$180.90
1 in stock
1 in stock
On the Shelf & Ready to ShipOn all orders
No Risk, No Hassle
Also Available From:
| MFR / Brand | Fafnir |
|---|---|
| MPN | 3MM9107WIDUM |
| Model | 3MM 9107 WI DUM / B 7007 E T DUH P4 / 7007A5 7007ACD |
| Bearing Type | Angular Contact Ball Bearing, Open |
| ID | 35 mm |
| OD | 62 mm |
| Width | 14 mm |
| Material | Bearing Steel |
|---|---|
| Min Temp | -40 °C |
| Cage Type | Phenolic |
| Dynamic Load Rating | 19.3 kN |
| Static Load Rating | 9.6 kN |
| Precision Rating | ABEC 7 / P4 |
| Series | 3MM9100 |
| Rolling Elements | Ball |
| Max Temp | 120 °C |
| Condition | New |
| Item Weight | 0.35 lbs |
| Cage Material | Phenolic Resin |
| Number Of Rows | 1 |
| Bore Type | Straight |
| Snap Ring Included | Without Snap Ring |
| Harmonization Code | 8482.10.50 |
| Contact Angle | 25 °C |
| Preload | Medium |
| Mounting Arrangement | Universal |
| Internal Clearance | CN |
| Cross Reference 1 | SKF 7007 ACD/P4ADGB |
|---|---|
| Cross Reference 2 | NSK 7007A5TYNDUMP4 |
| Cross Reference 3 | FAG B7007-E-T-P4S-DUM |
Angular Contact Ball Bearing, Ball & Roller Bearings, Bearings & Bushings, Business & Industrial, Industrial Automation & Motion Controls, Mechanical Power Transmission
$137.64
92 in stock
Sells fast
Angular Contact Ball Bearing, Ball & Roller Bearings, Bearings & Bushings, Business & Industrial, Industrial Automation & Motion Controls, Mechanical Power Transmission
$62.71
59 in stock
Ball & Roller Bearings, Bearings & Bushings, Business & Industrial, Deep Groove Ball Bearing, Industrial Automation & Motion Controls, Mechanical Power Transmission
$11.48
78 in stock
Hot item
Angular Contact Ball Bearing, Ball & Roller Bearings, Bearings & Bushings, Business & Industrial, Industrial Automation & Motion Controls, Mechanical Power Transmission
$152.12
88 in stock
Angular Contact Ball Bearing, Ball & Roller Bearings, Bearings & Bushings, Business & Industrial, Industrial Automation & Motion Controls, Mechanical Power Transmission
$119.90
111 in stock
High demand
Angular Contact Ball Bearing, Ball & Roller Bearings, Bearings & Bushings, Business & Industrial, Industrial Automation & Motion Controls, Mechanical Power Transmission
$59.83
80 in stock
Avoid the Inventory Trap If your warehouse shelves are weighed
Our inventory is always expanding, with thousands of bearings available
When a part fails, it’s natural to look for the part number. It’s the first
Not every old part is junk. Many facilities are sitting on thousands of dollars in
Not sure what bearing you need? This guide walks you through the three critical dimensions
Our team can locate, cross-reference, and source all parts.
Sort
Brand
Price
MPN
Categories