Industrial Part Identification
When a part fails, it’s natural to look for the part number. It’s the first
Availability:
1 in stock
Can’t Find Your Part? Click HERE to contact us! We can source any part, quickly. Choose your shipping speed; next-day and expedited options are available at checkout. International shipping available on all orders. Collect shipping accepted (UPS, FedEx, DHL, Freight). Competitive prices are guaranteed.
List Price
$195.71
1 in stock
1 in stock
On the Shelf & Ready to ShipOn all orders
No Risk, No Hassle
Also Available From:
| MFR / Brand | SKF |
|---|---|
| MPN | 71914ACDP4ADGA |
| Model | 71914 AC D P4A DGA / 3MM 9314 WI DUL / 71914 A5 T DUL P4 |
| Bearing Type | Angular Contact Ball Bearing, Open |
| ID | 70 mm |
| OD | 100 mm |
| Width | 16 mm |
| Material | Bearing Steel |
|---|---|
| Series | 71900 |
| Condition | New – Open box |
| Preload | Light |
| Category 1 | Ball & Roller Bearings |
| Category 2 | Bearings & Bushings |
| Category 3 | Business & Industrial |
| Category 4 | Industrial Automation & Motion Controls |
| Category 5 | Mechanical Power Transmission |
| Min Temp | -30 °C |
| Cage Type | Phenolic |
| Dynamic Load Rating | 52.7 kN |
| Static Load Rating | 64 kN |
| Precision Rating | ABEC 7 / P4 |
| Rolling Elements | Ball |
| Max Temp | 120 °C |
| Item Weight | 0.72 lbs |
| Cage Material | Phenolic Resin |
| Number Of Rows | 1 |
| Bore Type | Straight |
| Snap Ring Included | Without Snap Ring |
| Harmonization Code | 8482.10.50 |
| Contact Angle | 25 °C |
| Mounting Arrangement | Universal |
| Internal Clearance | CN |
| Cross Reference 1 | Fafnir 3MM9314WI-DUL |
|---|---|
| Cross Reference 2 | NSK 7914A5TYNDULP4 |
Angular Contact Ball Bearing, Ball & Roller Bearings, Bearings & Bushings, Business & Industrial, Industrial Automation & Motion Controls, Mechanical Power Transmission
$202.71
1 in stock
High demand
Angular Contact Ball Bearing, Ball & Roller Bearings, Bearings & Bushings, Business & Industrial, Industrial Automation & Motion Controls, Mechanical Power Transmission
$202.71
1 in stock
High demand
Avoid the Inventory Trap If your warehouse shelves are weighed
Our inventory is always expanding, with thousands of bearings available
When a part fails, it’s natural to look for the part number. It’s the first
Not every old part is junk. Many facilities are sitting on thousands of dollars in
Not sure what bearing you need? This guide walks you through the three critical dimensions
Our team can locate, cross-reference, and source all parts.
Sort
Brand
Price
MPN
Categories