Industrial Part Identification
When a part fails, it’s natural to look for the part number. It’s the first
Availability:
1 in stock
Can’t find a part you’re looking for?
CLICK HERE TO CONTACT US!
-We can get all parts needed at competitive prices
-International shipping is offered on every item and all orders
-Shipping is combined on all orders
-Collect Shipping offered for UPS, FedEx, DHL, Freight
SAME DAY SHIPPING ON ALL ITEMS
NEXT DAY SHIPPING AVAILABLE AT CHECKOUT
List Price
$52.78
1 in stock
1 in stock
On the Shelf & Ready to ShipOn all orders
No Risk, No Hassle
Also Available From:
| MFR / Brand | ROLLWAY |
|---|---|
| MPN | 22212KC3 |
| Model | 22212 K C3 |
| Bearing Type | Spherical Roller Bearing, Open |
| ID | 60mm |
| OD | 110mm |
| Width | 28mm |
| Min Temp | -30°C |
|---|---|
| Cage Type | Machined |
| Dynamic Load Rating | 134 kN / 30100 lbf |
| Static Load Rating | 141 kN / 31700 lbf |
| Precision Rating | ABEC 1 / P0 |
| Series | 22200 |
| Rolling Elements | Spherical Rollers |
| Max Temp | 200°C |
| Condition | New |
| Item Weight | 2.53 lbs |
| Cage Material | Brass |
| Limiting Speed | 6300 rpm |
| Number Of Rows | 2 |
| Bore Type | Tapered |
| Snap Ring Included | Without Snap Ring |
| Relubrication Feature | Yes |
| Harmonization Code | 8482.30.00 |
| Maximum Permissible Misalignment | 2° |
| Material | Bearing Steel |
| Internal Clearance | C3 |
| Cross Reference 1 | SKF 22212 EK C3 |
|---|---|
| Cross Reference 2 | FAG 22212-E1-K-C3 |
| Cross Reference 3 | NTN 22212EAKD1C3 |
| Cross Reference 4 | Timken 22212EJW33C3 |
| Cross Reference 5 | NSK 22212EAKE4C3 |
Avoid the Inventory Trap If your warehouse shelves are weighed
Our inventory is always expanding, with thousands of bearings available
When a part fails, it’s natural to look for the part number. It’s the first
Not every old part is junk. Many facilities are sitting on thousands of dollars in
Not sure what bearing you need? This guide walks you through the three critical dimensions
Our team can locate, cross-reference, and source all parts.
Sort
Brand
Price
MPN
Categories