Industrial Part Identification
When a part fails, it’s natural to look for the part number. It’s the first
Availability:
1 in stock
Insert Ball Bearing – 1.1875 Bore Diameter, Set Screw.
List Price
$35.40
1 in stock
1 in stock
On the Shelf & Ready to ShipOn all orders
No Risk, No Hassle
Also Available From:
| MFR / Brand | DODGE |
|---|---|
| MPN | INS-SC-103 / 123338 |
| Model | INS SC 103 |
| Bearing Type | , Double Rubber Seal |
| ID | 1.1875 in |
| OD | 2.4409 in |
| Width | 1.5 in |
| Material | Chrome Steel |
|---|---|
| Cage Type | Steel |
| Dynamic Load Rating | 4381 lbf / 19.5 kN |
| Static Load Rating | 2539 lbf / 11.3 kN |
| Precision Rating | ABEC 1 / P0 |
| Series | SC |
| Rolling Elements | Balls |
| Condition | New |
| Bearing Type | Insert Ball Bearing |
| Item Weight | 0.8 lbs |
| Cage Material | Steel |
| Limiting Speed | 6000 rpm |
| Number Of Rows | 1 |
| Bore Type | Straight |
| Snap Ring Included | Without Snap Ring |
| Locking Device | Set Screw |
| Insert Outer Ring | Spherical |
| Harmonization Code | 8482.10.50.44 |
| Cross Reference 1 | SKF YAR 206-103-2F |
|---|---|
| Cross Reference 2 | Fafnir G1103KRRB |
| Cross Reference 3 | NTN AS206-103D1 |
Ball & Roller Bearings, Bearings & Bushings, Business & Industrial, Deep Groove Ball Bearing, Industrial Automation & Motion Controls, Mechanical Power Transmission
$11.48
78 in stock
Hot item
Angular Contact Ball Bearing, Ball & Roller Bearings, Bearings & Bushings, Business & Industrial, Industrial Automation & Motion Controls, Mechanical Power Transmission
$152.12
88 in stock
Ball & Roller Bearings, Bearings & Bushings, Business & Industrial, Industrial Automation & Motion Controls, Mechanical Power Transmission, Spherical Roller Bearing
$32.12
79 in stock
High demand
Ball & Roller Bearings, Bearings & Bushings, Business & Industrial, Industrial Automation & Motion Controls, Mechanical Power Transmission, Spherical Roller Bearing
$43.38
64 in stock
Angular Contact Ball Bearing, Ball & Roller Bearings, Bearings & Bushings, Business & Industrial, Industrial Automation & Motion Controls, Mechanical Power Transmission
$198.10
183 in stock
High demand
Angular Contact Ball Bearing, Ball & Roller Bearings, Bearings & Bushings, Business & Industrial, Industrial Automation & Motion Controls, Mechanical Power Transmission
$95.00
148 in stock
High demand
Ball & Roller Bearings, Bearings & Bushings, Business & Industrial, Deep Groove Ball Bearing, Industrial Automation & Motion Controls, Mechanical Power Transmission
$21.19
92 in stock
Sells fast
Ball & Roller Bearings, Bearings & Bushings, Business & Industrial, Deep Groove Ball Bearing, Industrial Automation & Motion Controls, Mechanical Power Transmission
$26.58
199 in stock
Sells fast
Avoid the Inventory Trap If your warehouse shelves are weighed
Our inventory is always expanding, with thousands of bearings available
When a part fails, it’s natural to look for the part number. It’s the first
Not every old part is junk. Many facilities are sitting on thousands of dollars in
Not sure what bearing you need? This guide walks you through the three critical dimensions
Our team can locate, cross-reference, and source all parts.
Sort
Brand
Price
MPN
Categories