Industrial Part Identification
When a part fails, it’s natural to look for the part number. It’s the first
Availability:
1 in stock
IKO LRT809030 Inner Ring for Needle Roller Bearing. 80mm ID 90mm OD 30mm Width. Hardened and ground steel race for use with needle roller assemblies.
List Price
$36.09
1 in stock
1 in stock
On the Shelf & Ready to ShipOn all orders
No Risk, No Hassle
Also Available From:
| MFR / Brand | IKO |
|---|---|
| MPN | LRT809030 |
| Model | LRT809030 |
| Bearing Type | Needle Roller Bearing, Open |
| ID | 80 mm |
| OD | 90 mm |
| Width | 30 mm |
| Min Temp | -20 °C |
|---|---|
| Cage Type | None |
| Precision Rating | ABEC 1 / P0 |
| Series | LRT |
| Rolling Elements | None |
| Max Temp | 120 °C |
| Condition | New |
| Item Weight | 0.71 lbs |
| Cage Material | None |
| Bore Type | Straight |
| Snap Ring Included | No |
| Lubricant | Oil Preservative |
| Duty Type | Standard |
| Material | Bearing Steel |
| Cross Reference 1 | INA IR80X90X30 |
|---|---|
| Cross Reference 2 | SKF IR 80x90x30 |
| Cross Reference 3 | Timken IR-809030 |
Angular Contact Ball Bearing, Ball & Roller Bearings, Bearings & Bushings, Business & Industrial, Industrial Automation & Motion Controls, Mechanical Power Transmission
$141.11
255 in stock
Popular pick
Angular Contact Ball Bearing, Ball & Roller Bearings, Bearings & Bushings, Business & Industrial, Industrial Automation & Motion Controls, Mechanical Power Transmission
$198.10
183 in stock
High demand
Ball & Roller Bearings, Bearings & Bushings, Business & Industrial, Deep Groove Ball Bearing, Industrial Automation & Motion Controls, Mechanical Power Transmission
$21.19
92 in stock
Sells fast
Angular Contact Ball Bearing, Ball & Roller Bearings, Bearings & Bushings, Business & Industrial, Industrial Automation & Motion Controls, Mechanical Power Transmission
$62.71
59 in stock
Angular Contact Ball Bearing, Ball & Roller Bearings, Bearings & Bushings, Business & Industrial, Industrial Automation & Motion Controls, Mechanical Power Transmission
$137.64
92 in stock
Sells fast
Angular Contact Ball Bearing, Ball & Roller Bearings, Bearings & Bushings, Business & Industrial, Industrial Automation & Motion Controls, Mechanical Power Transmission
$409.22
112 in stock
Hot item
Ball & Roller Bearings, Bearings & Bushings, Business & Industrial, Industrial Automation & Motion Controls, Mechanical Power Transmission, Spherical Roller Bearing
$61.18
98 in stock
Sells fast
Angular Contact Ball Bearing, Ball & Roller Bearings, Bearings & Bushings, Business & Industrial, Industrial Automation & Motion Controls, Mechanical Power Transmission
$95.00
148 in stock
High demand
Avoid the Inventory Trap If your warehouse shelves are weighed
Our inventory is always expanding, with thousands of bearings available
When a part fails, it’s natural to look for the part number. It’s the first
Not every old part is junk. Many facilities are sitting on thousands of dollars in
Not sure what bearing you need? This guide walks you through the three critical dimensions
Our team can locate, cross-reference, and source all parts.
Sort
Brand
Price
MPN
Categories