Industrial Part Identification
When a part fails, it’s natural to look for the part number. It’s the first
Availability:
2 in stock
List Price
$52.99
2 in stock

2 in stock

Get Estimated Arrival Date

| MFR / Brand | Koyo |
|---|---|
| MPN | 7205BGC3 |
| Model | 7205 B G C3 |
| Bearing Type | Angular Contact Ball Bearing, Open |
| ID | 25 mm |
| OD | 52 mm |
| Width | 15 mm |
| Material | Bearing Steel |
|---|---|
| Min Temp | -30°C |
| Cage Type | Pressed |
| Dynamic Load Rating | 16.7 kN |
| Static Load Rating | 9.8 kN |
| Precision Rating | ABEC 1 / P0 |
| Series | 7200 |
| Rolling Elements | Ball |
| Max Temp | 120°C |
| Condition | New |
| Item Weight | 0.29 lbs |
| Cage Material | Steel |
| Number Of Rows | 1 |
| Bore Type | Straight |
| Snap Ring Included | Without Snap Ring |
| Lubricant | Oil |
| Harmonization Code | 8482.10.50.28 |
| Contact Angle | 40° |
| Internal Clearance | C3 |
| Cross Reference 1 | SKF 7205 BEP/C3 |
|---|---|
| Cross Reference 2 | FAG 7205-B-TVP-C3 |
– WE BUY ALL BEARINGS PLEASE CONTACT US
CLICK HERE TO CONTACT US!
– We Ship to countries that offer the eBay global shipping program.
– We offer international shipping
We Combine shipping on orders.
WE SHIP SAME DAY!
OUR ITEMS ARE IN STOCK
WE OFFER NEXT DAY SHIPPING
Ball & Roller Bearings, Bearings & Bushings, Business & Industrial, Industrial Automation & Motion Controls, Mechanical Power Transmission
$15.27
102 in stock
Popular pick

Our inventory is always expanding, with thousands of bearings available
Your company’s MRO strategy directly influences productivity and profitability. By
When a part fails, it’s natural to look for the part number. It’s the first
Not every old part is junk. Many facilities are sitting on thousands of dollars in
Not sure what bearing you need? This guide walks you through the three critical dimensions
Our team can locate, cross-reference, and source all parts.
Sort
Brand
Price
MPN
Categories