Industrial Part Identification
When a part fails, it’s natural to look for the part number. It’s the first
Availability:
10 in stock
List Price
$451.28
10 in stock
10 in stock
Get Estimated Arrival Date
| MFR / Brand | NSK |
|---|---|
| MPN | 7017A5TRDULP3 |
| Model | 7017 A5 TR DUL P3 RMS 5 |
| Bearing Type | Angular Contact Ball Bearing, Open |
| ID | 85 mm |
| OD | 130 mm |
| Width | 22 mm |
| Material | Bearing Steel |
|---|---|
| Min Temp | -20 °C |
| Dynamic Load Rating | 56 kN / 12589 lbf |
| Static Load Rating | 56 kN / 12589 lbf |
| Precision Rating | ABEC 9 / P2/P3 |
| Series | 7000 |
| Rolling Elements | Ball |
| Max Temp | 120 °C |
| Condition | New |
| Item Weight | 1.85 lbs |
| Cage Material | Phenolic |
| Limiting Speed | 11000 rpm |
| Number Of Rows | 1 |
| Bore Type | Straight |
| Snap Ring Included | No |
| Lubricant | Oil |
| Harmonization Code | 8482.10.50.28 |
| Contact Angle | 25° |
| Preload | Light Preload |
| Mounting Arrangement | Universal |
| Cross Reference 1 | FAG B7017-E-T-P2S-DUL |
|---|
Angular Contact Ball Bearing – 85 mm ID, 130 mm OD, 22 mm Width, Open, 25°, Light preload.
Ball & Roller Bearings, Bearings & Bushings, Business & Industrial, Deep Groove Ball Bearing, Industrial Automation & Motion Controls, Mechanical Power Transmission
$11.48
78 in stock
Hot item
Angular Contact Ball Bearing, Ball & Roller Bearings, Bearings & Bushings, Business & Industrial, Industrial Automation & Motion Controls, Mechanical Power Transmission
$62.71
59 in stock
Ball & Roller Bearings, Bearings & Bushings, Business & Industrial, Deep Groove Ball Bearing, Industrial Automation & Motion Controls, Mechanical Power Transmission
$27.51
79 in stock
Popular pick
Angular Contact Ball Bearing, Ball & Roller Bearings, Bearings & Bushings, Business & Industrial, Industrial Automation & Motion Controls, Mechanical Power Transmission
$137.64
92 in stock
Sells fast
Angular Contact Ball Bearing, Ball & Roller Bearings, Bearings & Bushings, Business & Industrial, Industrial Automation & Motion Controls, Mechanical Power Transmission
$152.12
88 in stock
Angular Contact Ball Bearing, Ball & Roller Bearings, Bearings & Bushings, Business & Industrial, Industrial Automation & Motion Controls, Mechanical Power Transmission
$297.53
96 in stock
Angular Contact Ball Bearing, Ball & Roller Bearings, Bearings & Bushings, Business & Industrial, Industrial Automation & Motion Controls, Mechanical Power Transmission
$409.22
112 in stock
Hot item
Our inventory is always expanding, with thousands of bearings available
Your company’s MRO strategy directly influences productivity and profitability. By
When a part fails, it’s natural to look for the part number. It’s the first
Not every old part is junk. Many facilities are sitting on thousands of dollars in
Not sure what bearing you need? This guide walks you through the three critical dimensions
Our team can locate, cross-reference, and source all parts.
Sort
Brand
Price
MPN
Categories