Industrial Part Identification
When a part fails, it’s natural to look for the part number. It’s the first
Availability:
11 in stock
Angular Contact Ball Bearing – 30 mm ID, 62 mm OD, 16 mm Width, Open, 40°, Light preload
List Price
$27.42
11 in stock
11 in stock
On the Shelf & Ready to ShipOn all orders
No Risk, No Hassle
Also Available From:
| MFR / Brand | MRC |
|---|---|
| MPN | 7206PJDU |
| Model | 7206-PJDU |
| Bearing Type | Angular Contact Ball Bearing, Open |
| ID | 30 mm |
| OD | 62 mm |
| Width | 16 mm |
| Material | Bearing Steel |
|---|---|
| Min Temp | -30 °C |
| Dynamic Load Rating | 21.6 kN / 4856 lbf |
| Static Load Rating | 14.3 kN / 3215 lbf |
| Precision Rating | ABEC 7 / P4 |
| Series | 7200 |
| Rolling Elements | Ball |
| Max Temp | 120 °C |
| Condition | New |
| Item Weight | 0.44 lbs |
| Cage Material | Phenolic |
| Limiting Speed | 15000 rpm |
| Number Of Rows | 1 |
| Bore Type | Straight |
| Snap Ring Included | No |
| Lubricant | Oil |
| Harmonization Code | 8482.10.50.28 |
| Contact Angle | 40° |
| Preload | Light Preload |
| Mounting Arrangement | Universal |
| Cross Reference 1 | SKF 7206 BEP |
|---|---|
| Cross Reference 2 | FAG 7206-B-XL-TVP |
| Cross Reference 3 | NSK 7206BW |
| Cross Reference 4 | Timken 7206WN |
Angular Contact Ball Bearing, Ball & Roller Bearings, Bearings & Bushings, Business & Industrial, Industrial Automation & Motion Controls, Mechanical Power Transmission
$119.90
111 in stock
High demand
Angular Contact Ball Bearing, Ball & Roller Bearings, Bearings & Bushings, Business & Industrial, Industrial Automation & Motion Controls, Mechanical Power Transmission
$59.83
80 in stock
Angular Contact Ball Bearing, Ball & Roller Bearings, Bearings & Bushings, Business & Industrial, Industrial Automation & Motion Controls, Mechanical Power Transmission
$137.64
92 in stock
Sells fast
Angular Contact Ball Bearing, Ball & Roller Bearings, Bearings & Bushings, Business & Industrial, Industrial Automation & Motion Controls, Mechanical Power Transmission
$152.12
88 in stock
Angular Contact Ball Bearing, Ball & Roller Bearings, Bearings & Bushings, Business & Industrial, Industrial Automation & Motion Controls, Mechanical Power Transmission
$297.53
96 in stock
Angular Contact Ball Bearing, Ball & Roller Bearings, Bearings & Bushings, Business & Industrial, Industrial Automation & Motion Controls, Mechanical Power Transmission
$141.11
255 in stock
Popular pick
Avoid the Inventory Trap If your warehouse shelves are weighed
Our inventory is always expanding, with thousands of bearings available
When a part fails, it’s natural to look for the part number. It’s the first
Not every old part is junk. Many facilities are sitting on thousands of dollars in
Not sure what bearing you need? This guide walks you through the three critical dimensions
Our team can locate, cross-reference, and source all parts.
Sort
Brand
Price
MPN
Categories