Industrial Part Identification
When a part fails, it’s natural to look for the part number. It’s the first
Availability:
1 in stock
NTN 4T-368 Tapered Roller Bearing Cone. 2.000 in ID. Case Carburized Steel for superior durability. Pairs with 362 or 362A cup.
List Price
$35.80
1 in stock
1 in stock
On the Shelf & Ready to ShipOn all orders
No Risk, No Hassle
Also Available From:
| MFR / Brand | NTN |
|---|---|
| MPN | 4T-368 |
| Model | 4T368 |
| Bearing Type | Tapered Roller Bearing Cone, Open |
| ID | 2.000 in |
| Width | 0.8690 in |
| Series | 360 |
|---|---|
| Condition | New – Open box |
| Lubricant | Oil Preservative |
| Material | Case Carburized Steel |
| Category 1 | Ball & Roller Bearings |
| Category 2 | Bearings & Bushings |
| Category 3 | Business & Industrial |
| Category 4 | Industrial Automation & Motion Controls |
| Category 5 | Mechanical Power Transmission |
| Min Temp | -40 °C |
| Cage Type | Stamped |
| Dynamic Load Rating | 79.5 kN / 17900 lbf |
| Static Load Rating | 106 kN / 23800 lbf |
| Precision Rating | Class 2 |
| Rolling Elements | Tapered Rollers |
| Max Temp | 120 °C |
| Item Weight | 0.65 lbs |
| Cage Material | Steel |
| Limiting Speed | 5600 rpm |
| Number Of Rows | 1 |
| Bore Type | Straight |
| Snap Ring Included | No |
| Duty Type | Standard |
| Cross Reference 1 | Timken 368 |
|---|---|
| Cross Reference 2 | SKF 368 |
| Cross Reference 3 | FAG 368 |
| Cross Reference 4 | Bower 368 |
| Cross Reference 5 | Koyo 368 |
Angular Contact Ball Bearing, Ball & Roller Bearings, Bearings & Bushings, Business & Industrial, Industrial Automation & Motion Controls, Mechanical Power Transmission
$137.64
92 in stock
Sells fast
Ball & Roller Bearings, Bearings & Bushings, Business & Industrial, Deep Groove Ball Bearing, Industrial Automation & Motion Controls, Mechanical Power Transmission
$21.19
92 in stock
Sells fast
Angular Contact Ball Bearing, Ball & Roller Bearings, Bearings & Bushings, Business & Industrial, Industrial Automation & Motion Controls, Mechanical Power Transmission
$62.71
59 in stock
Angular Contact Ball Bearing, Ball & Roller Bearings, Bearings & Bushings, Business & Industrial, Industrial Automation & Motion Controls, Mechanical Power Transmission
$137.64
92 in stock
Sells fast
Angular Contact Ball Bearing, Ball & Roller Bearings, Bearings & Bushings, Business & Industrial, Industrial Automation & Motion Controls, Mechanical Power Transmission
$59.83
80 in stock
Ball & Roller Bearings, Bearings & Bushings, Business & Industrial, Deep Groove Ball Bearing, Industrial Automation & Motion Controls, Mechanical Power Transmission
$21.19
92 in stock
Sells fast
Angular Contact Ball Bearing, Ball & Roller Bearings, Bearings & Bushings, Business & Industrial, Industrial Automation & Motion Controls, Mechanical Power Transmission
$40.38
171 in stock
Sells fast
Avoid the Inventory Trap If your warehouse shelves are weighed
Our inventory is always expanding, with thousands of bearings available
When a part fails, it’s natural to look for the part number. It’s the first
Not every old part is junk. Many facilities are sitting on thousands of dollars in
Not sure what bearing you need? This guide walks you through the three critical dimensions
Our team can locate, cross-reference, and source all parts.
Sort
Brand
Price
MPN
Categories