Industrial Part Identification
When a part fails, it’s natural to look for the part number. It’s the first
Availability:
1 in stock
Insert Ball Bearing – 35 mm Bore Diameter, Eccentric Collar
List Price
$67.13
1 in stock
1 in stock
On the Shelf & Ready to ShipOn all orders before 4PM EST
No Risk, No Hassle
Also Available From:
| MFR / Brand | INA |
|---|---|
| MPN | GE35KRRB |
| Model | GE 25 K RR B |
| Bearing Type | Insert Bearing, Double Seal |
| ID | 35 mm |
| OD | 72 mm |
| Width | 37.7 mm |
| Number Of Flanges | Spherical |
|---|---|
| Min Temp | -20 °C |
| Cage Type | Stamped |
| Dynamic Load Rating | 25.5 kN / 5730 lbf |
| Static Load Rating | 15.3 kN / 3440 lbf |
| Precision Rating | ABEC 1 / P0 |
| Series | GE..KRRB |
| Rolling Elements | Balls |
| Max Temp | 120 °C |
| Condition | New – Open box |
| Item Weight | 1.45 lbs |
| Cage Material | Steel |
| Number Of Rows | 1 |
| Bore Type | Straight |
| Lubricant | Grease |
| Duty Type | Medium Duty |
| Locking Device | Eccentric Collar |
| Relubrication Feature | Yes |
| Harmonization Code | 8482.10.50 |
| Material | Bearing Steel |
| Internal Clearance | CN |
| Cross Reference 1 | Timken GE35KRRB |
|---|---|
| Cross Reference 2 | Fafnir GE35KRRB |
| Cross Reference 3 | SKF YEL 207-2F |
Ball & Roller Bearings, Bearings & Bushings, Business & Industrial, Industrial Automation & Motion Controls, Mechanical Power Transmission, Spherical Roller Bearing
$43.38
64 in stock
Angular Contact Ball Bearing, Ball & Roller Bearings, Bearings & Bushings, Business & Industrial, Industrial Automation & Motion Controls, Mechanical Power Transmission
$137.64
92 in stock
Sells fast
Angular Contact Ball Bearing, Ball & Roller Bearings, Bearings & Bushings, Business & Industrial, Industrial Automation & Motion Controls, Mechanical Power Transmission
$409.22
112 in stock
Hot item
Angular Contact Ball Bearing, Ball & Roller Bearings, Bearings & Bushings, Business & Industrial, Industrial Automation & Motion Controls, Mechanical Power Transmission
$119.90
111 in stock
High demand
Angular Contact Ball Bearing, Ball & Roller Bearings, Bearings & Bushings, Business & Industrial, Industrial Automation & Motion Controls, Mechanical Power Transmission
$59.83
80 in stock
Ball & Roller Bearings, Bearings & Bushings, Business & Industrial, Industrial Automation & Motion Controls, Mechanical Power Transmission, Spherical Roller Bearing
$61.18
98 in stock
Sells fast
Angular Contact Ball Bearing, Ball & Roller Bearings, Bearings & Bushings, Business & Industrial, Industrial Automation & Motion Controls, Mechanical Power Transmission
$198.10
183 in stock
High demand
Ball & Roller Bearings, Bearings & Bushings, Business & Industrial, Deep Groove Ball Bearing, Industrial Automation & Motion Controls, Mechanical Power Transmission
$15.27
100 in stock
Popular pick
Our inventory is always expanding, with thousands of bearings available
Your company’s MRO strategy directly influences productivity and profitability. By
When a part fails, it’s natural to look for the part number. It’s the first
Not every old part is junk. Many facilities are sitting on thousands of dollars in
Not sure what bearing you need? This guide walks you through the three critical dimensions
Our team can locate, cross-reference, and source all parts.
Sort
Brand
Price
MPN
Categories