Industrial Part Identification
When a part fails, it’s natural to look for the part number. It’s the first
Availability:
10 in stock
Spherical Roller Bearing – Tapered Bore, 60 mm ID, 130 mm OD, 31 mm Width, Open, C3 Internal clearance.
List Price
$137.68
10 in stock
10 in stock
On the Shelf & Ready to ShipOn all orders
No Risk, No Hassle
Also Available From:
| MFR / Brand | FAG |
|---|---|
| MPN | 20312KMBC3 |
| Model | 20312 K MB C3 |
| Bearing Type | Spherical Roller Bearing, Open |
| ID | 60 mm |
| OD | 130 mm |
| Width | 31 mm |
| Material | Bearing Steel |
|---|---|
| Min Temp | -30 °C |
| Dynamic Load Rating | 156 kN / 35070 lbf |
| Static Load Rating | 143 kN / 32145 lbf |
| Precision Rating | ABEC 1 / P0 |
| Series | 20300 |
| Rolling Elements | Cylindrical Rollers |
| Max Temp | 120 °C |
| Condition | New |
| Item Weight | 4.32 lbs |
| Cage Material | Machined Brass |
| Limiting Speed | 7000 rpm |
| Number Of Rows | 1 |
| Bore Type | Tapered |
| Snap Ring Included | No |
| Lubricant | None |
| Harmonization Code | 8482.30.00.40 |
| Internal Clearance | C3 |
| Cross Reference 1 | SKF 20312 K |
|---|---|
| Cross Reference 2 | NSK 20312 K |
| Cross Reference 3 | Koyo 20312 K |
| Cross Reference 4 | NTN 20312 K |
Ball & Roller Bearings, Bearings & Bushings, Business & Industrial, Industrial Automation & Motion Controls, Mechanical Power Transmission, Tapered Roller Bearing (Flanged Cup)
$65.94
80 in stock
Popular pick
Angular Contact Ball Bearing, Ball & Roller Bearings, Bearings & Bushings, Business & Industrial, Industrial Automation & Motion Controls, Mechanical Power Transmission
$62.71
59 in stock
Ball & Roller Bearings, Bearings & Bushings, Business & Industrial, Deep Groove Ball Bearing, Industrial Automation & Motion Controls, Mechanical Power Transmission
$11.48
78 in stock
Hot item
Angular Contact Ball Bearing, Ball & Roller Bearings, Bearings & Bushings, Business & Industrial, Industrial Automation & Motion Controls, Mechanical Power Transmission
$152.12
88 in stock
Angular Contact Ball Bearing, Ball & Roller Bearings, Bearings & Bushings, Business & Industrial, Industrial Automation & Motion Controls, Mechanical Power Transmission
$119.90
111 in stock
High demand
Ball & Roller Bearings, Bearings & Bushings, Business & Industrial, Industrial Automation & Motion Controls, Mechanical Power Transmission, Spherical Roller Bearing
$61.18
98 in stock
Sells fast
Avoid the Inventory Trap If your warehouse shelves are weighed
Our inventory is always expanding, with thousands of bearings available
When a part fails, it’s natural to look for the part number. It’s the first
Not every old part is junk. Many facilities are sitting on thousands of dollars in
Not sure what bearing you need? This guide walks you through the three critical dimensions
Our team can locate, cross-reference, and source all parts.
Sort
Brand
Price
MPN
Categories