Industrial Part Identification
When a part fails, it’s natural to look for the part number. It’s the first
Availability:
1 in stock
The product is a precision ball bearing with the model number 6022.P5, manufactured by FAG in Germany. It has an open seal type and a rolling element design with balls. The bearing has a high dynamic load rating of 85 kN and a static load rating of 73.5 kN, making it suitable for industrial automation and motion control applications. The bearing has a precision rating of ABEC 5 / P5, ensuring accurate performance even at high temperatures up to 120°C and low temperatures down to -30°C. With a bore diameter of 110 mm and an outside diameter of 170 mm, this bearing is designed for reliability and efficiency in a variety of mechanical power transmission systems.
List Price
$91.43
1 in stock
1 in stock
On the Shelf & Ready to ShipOn all orders before 4PM EST
No Risk, No Hassle
Also Available From:
| MFR / Brand | FAG |
|---|---|
| MPN | 6022P5 |
| Model | 6022.P5 6022 P5 |
| Bearing Type | Ball Bearing, Open |
| ID | 110 mm |
| OD | 170 mm |
| Width | 28 mm |
| Min Temp | -30°C |
|---|---|
| Cage Type | Steel |
| Dynamic Load Rating | 85 kN |
| Static Load Rating | 73.5 kN |
| Precision Rating | ABEC 5 / P5 |
| Rolling Elements | Balls |
| Max Temp | 120°C |
| Condition | New – Open box |
| Item Weight | 4.30 lbs |
| Number Of Rows | 1 |
| Bore Type | Straight |
| Snap Ring Included | Without Snap Ring |
| Running Accuracy | P5 |
| Running Accuracy Radial And Axial Runout | P5 |
| Internal Clearance | CN |
| Material | Bearing Steel |
| Cross Reference 1 | SKF 6022/P5 |
|---|---|
| Cross Reference 2 | NTN 6022P5 |
Angular Contact Ball Bearing, Ball & Roller Bearings, Bearings & Bushings, Business & Industrial, Industrial Automation & Motion Controls, Mechanical Power Transmission
$95.00
148 in stock
High demand
Angular Contact Ball Bearing, Ball & Roller Bearings, Bearings & Bushings, Business & Industrial, Industrial Automation & Motion Controls, Mechanical Power Transmission
$40.38
171 in stock
Sells fast
Ball & Roller Bearings, Bearings & Bushings, Business & Industrial, Deep Groove Ball Bearing, Industrial Automation & Motion Controls, Mechanical Power Transmission
$11.48
78 in stock
Hot item
Ball & Roller Bearings, Bearings & Bushings, Business & Industrial, Industrial Automation & Motion Controls, Mechanical Power Transmission, Spherical Roller Bearing
$61.18
98 in stock
Sells fast
Angular Contact Ball Bearing, Ball & Roller Bearings, Bearings & Bushings, Business & Industrial, Industrial Automation & Motion Controls, Mechanical Power Transmission
$198.10
183 in stock
High demand
Ball & Roller Bearings, Bearings & Bushings, Business & Industrial, Deep Groove Ball Bearing, Industrial Automation & Motion Controls, Mechanical Power Transmission
$21.19
92 in stock
Sells fast
Angular Contact Ball Bearing, Ball & Roller Bearings, Bearings & Bushings, Business & Industrial, Industrial Automation & Motion Controls, Mechanical Power Transmission
$40.38
171 in stock
Sells fast
Ball & Roller Bearings, Bearings & Bushings, Business & Industrial, Deep Groove Ball Bearing, Industrial Automation & Motion Controls, Mechanical Power Transmission
$15.27
100 in stock
Popular pick
Our inventory is always expanding, with thousands of bearings available
Your company’s MRO strategy directly influences productivity and profitability. By
When a part fails, it’s natural to look for the part number. It’s the first
Not every old part is junk. Many facilities are sitting on thousands of dollars in
Not sure what bearing you need? This guide walks you through the three critical dimensions
Our team can locate, cross-reference, and source all parts.
Sort
Brand
Price
MPN
Categories