Industrial Part Identification
When a part fails, it’s natural to look for the part number. It’s the first
Availability:
1 in stock
Cam Follower – 20 mm Stud OD, 66 mm Stud Length, 27 mm Roller OD, 24 mm Roller Width
List Price
$44.95
1 in stock
1 in stock
On the Shelf & Ready to ShipOn all orders
No Risk, No Hassle
Also Available From:
| MFR / Brand | INA |
|---|---|
| MPN | KR47PPX |
| Model | KR47PP X |
| Bearing Type | , Double Rubber Seal |
| Retaining Feature | Needle |
|---|---|
| Min Temp | -30°C |
| Cage Type | Pressed |
| Dynamic Load Rating | 13.5 kN / 3034 lbf |
| Static Load Rating | 18.8 kN / 4226 lbf |
| Precision Rating | ABEC 1 / P0 |
| Series | KR |
| Max Temp | 100°C |
| Condition | New |
| Bearing Type | Cam Follower |
| Item Weight | 0.85 lbs |
| Cage Material | Steel |
| Number Of Rows | 2 |
| Bore Type | Straight |
| Internal Clearance | CN |
| Lubricant | Grease |
| Harmonization Code | 8482.4 |
| Stud Diameter | 20 mm |
| Stud Length | 66 mm |
| Roller Diameter | 47 mm |
| Roller Width | 24 mm |
| Material | Bearing Steel |
| Cross Reference 1 | NTN KR47LL |
|---|---|
| Cross Reference 2 | SKF KR 47 PPA |
Angular Contact Ball Bearing, Ball & Roller Bearings, Bearings & Bushings, Business & Industrial, Industrial Automation & Motion Controls, Mechanical Power Transmission
$409.22
112 in stock
Hot item
Angular Contact Ball Bearing, Ball & Roller Bearings, Bearings & Bushings, Business & Industrial, Industrial Automation & Motion Controls, Mechanical Power Transmission
$62.71
59 in stock
Ball & Roller Bearings, Bearings & Bushings, Business & Industrial, Industrial Automation & Motion Controls, Mechanical Power Transmission, Spherical Roller Bearing
$43.38
64 in stock
Angular Contact Ball Bearing, Ball & Roller Bearings, Bearings & Bushings, Business & Industrial, Industrial Automation & Motion Controls, Mechanical Power Transmission
$119.90
111 in stock
High demand
Ball & Roller Bearings, Bearings & Bushings, Business & Industrial, Industrial Automation & Motion Controls, Mechanical Power Transmission, Spherical Roller Bearing
$32.12
78 in stock
High demand
Ball & Roller Bearings, Bearings & Bushings, Business & Industrial, Deep Groove Ball Bearing, Industrial Automation & Motion Controls, Mechanical Power Transmission
$21.19
92 in stock
Sells fast
Ball & Roller Bearings, Bearings & Bushings, Business & Industrial, Deep Groove Ball Bearing, Industrial Automation & Motion Controls, Mechanical Power Transmission
$15.27
100 in stock
Popular pick
Avoid the Inventory Trap If your warehouse shelves are weighed
Our inventory is always expanding, with thousands of bearings available
When a part fails, it’s natural to look for the part number. It’s the first
Not every old part is junk. Many facilities are sitting on thousands of dollars in
Not sure what bearing you need? This guide walks you through the three critical dimensions
Our team can locate, cross-reference, and source all parts.
Sort
Brand
Price
MPN
Categories