Industrial Part Identification
When a part fails, it’s natural to look for the part number. It’s the first
Availability:
1 in stock
List Price
$664.28
1 in stock

1 in stock

Get Estimated Arrival Date
| MFR / Brand | RHP |
|---|---|
| MPN | 7222ETDULP4 |
| Model | B7222-E-T-P4S-UL / 3MM222WI / 7222ACD / B7222 X3 TA UL EP7 |
| Bearing Type | Angular Contact Ball Bearing, Open |
| ID | 110 mm |
| OD | 200 mm |
| Width | 38 mm |
| Material | Bearing Steel |
|---|---|
| Min Temp | -30 °C |
| Cage Type | Machined |
| Dynamic Load Rating | 165 kN |
| Static Load Rating | 150 kN |
| Precision Rating | ABEC 7 / P4 |
| Series | 7200 |
| Rolling Elements | Balls |
| Max Temp | 120 °C |
| Condition | New |
| Item Weight | 10.10 lbs |
| Cage Material | Phenolic |
| Limiting Speed | 5600 rpm |
| Number Of Rows | 1 |
| Bore Type | Straight |
| Snap Ring Included | Without Snap Ring |
| Lubricant | Oil Preservative |
| Harmonization Code | 8482.10.50.28 |
| Contact Angle | 25°C |
| Preload | Light |
| Mounting Arrangement | Universal |
| Running Accuracy | P4 |
| Cross Reference 1 | SKF 7222 ACDGA/P4A |
|---|---|
| Cross Reference 2 | FAG B7222-E-T-P4S-UL |
The RHP 7222ETDULP4-1/2PR bearing is a high-quality Angular Contact Ball Bearing manufactured in England. With a bore diameter of 110 mm and an outside diameter of 200 mm, this bearing is designed to support a wide range of industrial automation and motion control applications. The bearing’s width of 38 mm ensures a secure fit and reliable performance, making it a critical component for ensuring smooth and efficient mechanical power transmission in various systems.

Ball & Roller Bearings, Bearings & Bushings, Business & Industrial, Industrial Automation & Motion Controls, Mechanical Power Transmission
$119.90
111 in stock
High demand
Ball & Roller Bearings, Bearings & Bushings, Business & Industrial, Industrial Automation & Motion Controls, Mechanical Power Transmission
$95.00
148 in stock
High demand
Ball & Roller Bearings, Bearings & Bushings, Business & Industrial, Industrial Automation & Motion Controls, Mechanical Power Transmission
$65.94
80 in stock
Popular pick
Ball & Roller Bearings, Bearings & Bushings, Business & Industrial, Industrial Automation & Motion Controls, Mechanical Power Transmission
$119.90
111 in stock
High demand
Ball & Roller Bearings, Bearings & Bushings, Business & Industrial, Industrial Automation & Motion Controls, Mechanical Power Transmission
$61.18
98 in stock
Sells fast
Ball & Roller Bearings, Bearings & Bushings, Business & Industrial, Industrial Automation & Motion Controls, Mechanical Power Transmission
$95.00
148 in stock
High demand
Our inventory is always expanding, with thousands of bearings available
Your company’s MRO strategy directly influences productivity and profitability. By
When a part fails, it’s natural to look for the part number. It’s the first
Not every old part is junk. Many facilities are sitting on thousands of dollars in
Not sure what bearing you need? This guide walks you through the three critical dimensions
Sort
Brand
Price
MPN
Categories