Industrial Part Identification
When a part fails, it’s natural to look for the part number. It’s the first
Availability:
1 in stock
Torrington IR-182216 Inner Ring 1-1/8″ ID 1″ Width. Precision hardened and ground inner ring for use with standard needle roller bearing cages.
List Price
$29.58
1 in stock
1 in stock
On the Shelf & Ready to ShipOn all orders
No Risk, No Hassle
Also Available From:
| MFR / Brand | TORRINGTON |
|---|---|
| MPN | IR-182216 |
| Model | IR182216 |
| Bearing Type | Needle Roller Bearing Inner Ring, Open |
| ID | 1.1250 in |
| OD | 1.3750 in |
| Width | 1.0000 in |
| Series | IR |
|---|---|
| Condition | New |
| Lubricant | Oil |
| Material | High Carbon Chrome Steel |
| Materials Sourced From | United States |
| Category 1 | Ball & Roller Bearings |
| Category 2 | Bearings & Bushings |
| Category 3 | Business & Industrial |
| Category 4 | Industrial Automation & Motion Controls |
| Category 5 | Mechanical Power Transmission |
| Min Temp | -40 C |
| Rolling Elements | Needle Roller |
| Max Temp | 120 C |
| Item Weight | 0.18 lbs |
| Bore Type | Straight |
| Snap Ring Included | No |
| Duty Type | Heavy Duty |
| Cross Reference 1 | SKF IR 28.575x34.925x25.4 |
|---|---|
| Cross Reference 2 | INA IR 28.575x25.4 |
| Cross Reference 3 | NTN IR-182216 |
| Cross Reference 4 | KOYO IR-182216 |
| Cross Reference 5 | TIMKEN IR-182216 |
Angular Contact Ball Bearing, Ball & Roller Bearings, Bearings & Bushings, Business & Industrial, Industrial Automation & Motion Controls, Mechanical Power Transmission
$409.22
112 in stock
Hot item
Ball & Roller Bearings, Bearings & Bushings, Business & Industrial, Industrial Automation & Motion Controls, Mechanical Power Transmission, Spherical Roller Bearing
$61.18
98 in stock
Sells fast
Ball & Roller Bearings, Bearings & Bushings, Business & Industrial, Industrial Automation & Motion Controls, Mechanical Power Transmission, Spherical Roller Bearing
$61.18
98 in stock
Sells fast
Angular Contact Ball Bearing, Ball & Roller Bearings, Bearings & Bushings, Business & Industrial, Industrial Automation & Motion Controls, Mechanical Power Transmission
$95.00
148 in stock
High demand
Ball & Roller Bearings, Bearings & Bushings, Business & Industrial, Deep Groove Ball Bearing, Industrial Automation & Motion Controls, Mechanical Power Transmission
$26.58
199 in stock
Sells fast
Avoid the Inventory Trap If your warehouse shelves are weighed
Our inventory is always expanding, with thousands of bearings available
When a part fails, it’s natural to look for the part number. It’s the first
Not every old part is junk. Many facilities are sitting on thousands of dollars in
Not sure what bearing you need? This guide walks you through the three critical dimensions
Our team can locate, cross-reference, and source all parts.
Sort
Brand
Price
MPN
Categories