Industrial Part Identification
When a part fails, it’s natural to look for the part number. It’s the first
Availability:
1 in stock
Flange Unit – 30 mm Bore, 2 bolt, Cast Iron, Standard Duty, Non-Expanding
List Price
$66.50
1 in stock
1 in stock
On the Shelf & Ready to ShipOn all orders
No Risk, No Hassle
Also Available From:
| MFR / Brand | NTN |
|---|---|
| MPN | UCFL206D1 |
| Model | UCFL206 UC-206 |
| Bearing Type | , Single Lip Seal |
| ID | 30 mm |
| Bolt Center To Center | 4.6094 in |
|---|---|
| Number Of Bolt Holes | 2 |
| Bolt Center To Center Length | 4.6094 in |
| Number Of Bolt Holes For Fasteners | 2 |
| Min Temp | -20 °C |
| Dynamic Load Rating | 19.5 kN / 4390 lbf |
| Static Load Rating | 11.3 kN / 2540 lbf |
| Precision Rating | ABEC 1 / P0 |
| Series | UCFL |
| Rolling Elements | Balls |
| Max Temp | 100 °C |
| Condition | New |
| Bearing Type | Flange Mount Ball Bearing Unit |
| Item Weight | 2.10 lbs |
| Number Of Rows | 1 |
| Bore Type | Straight |
| Internal Clearance | CN |
| Duty Type | Standard Duty |
| Locking Device | Set Screw |
| Insert Outer Ring | Spherical |
| Relubrication Feature | Yes |
| Harmonization Code | 8483.20.40 |
| Housing Material | Cast Iron |
| Expansion Type | Non-Expanding |
| Material | Cast Iron |
| Cross Reference 1 | FYH UFL206 |
|---|---|
| Cross Reference 2 | Dodge F2B-SC-30M |
Angular Contact Ball Bearing, Ball & Roller Bearings, Bearings & Bushings, Business & Industrial, Industrial Automation & Motion Controls, Mechanical Power Transmission
$152.12
88 in stock
Angular Contact Ball Bearing, Ball & Roller Bearings, Bearings & Bushings, Business & Industrial, Industrial Automation & Motion Controls, Mechanical Power Transmission
$141.11
255 in stock
Popular pick
Angular Contact Ball Bearing, Ball & Roller Bearings, Bearings & Bushings, Business & Industrial, Industrial Automation & Motion Controls, Mechanical Power Transmission
$59.83
80 in stock
Ball & Roller Bearings, Bearings & Bushings, Business & Industrial, Deep Groove Ball Bearing, Industrial Automation & Motion Controls, Mechanical Power Transmission
$11.48
78 in stock
Hot item
Ball & Roller Bearings, Bearings & Bushings, Business & Industrial, Industrial Automation & Motion Controls, Mechanical Power Transmission, Tapered Roller Bearing (Flanged Cup)
$65.94
80 in stock
Popular pick
Angular Contact Ball Bearing, Ball & Roller Bearings, Bearings & Bushings, Business & Industrial, Industrial Automation & Motion Controls, Mechanical Power Transmission
$297.53
96 in stock
Angular Contact Ball Bearing, Ball & Roller Bearings, Bearings & Bushings, Business & Industrial, Industrial Automation & Motion Controls, Mechanical Power Transmission
$95.00
148 in stock
High demand
Ball & Roller Bearings, Bearings & Bushings, Business & Industrial, Industrial Automation & Motion Controls, Mechanical Power Transmission, Spherical Roller Bearing
$32.12
79 in stock
High demand
Avoid the Inventory Trap If your warehouse shelves are weighed
Our inventory is always expanding, with thousands of bearings available
When a part fails, it’s natural to look for the part number. It’s the first
Not every old part is junk. Many facilities are sitting on thousands of dollars in
Not sure what bearing you need? This guide walks you through the three critical dimensions
Our team can locate, cross-reference, and source all parts.
Sort
Brand
Price
MPN
Categories