Industrial Part Identification
When a part fails, it’s natural to look for the part number. It’s the first
Availability:
2 in stock
List Price
$183.18
2 in stock

2 in stock

Get Estimated Arrival Date
| MFR / Brand | RHP |
|---|---|
| MPN | 7222ETSULP4 |
| Model | 222 B7222 X3-TAUL-EP7 |
| Bearing Type | Angular Contact Ball Bearing, Open |
| ID | 110 mm |
| OD | 200 mm |
| Width | 38 mm |
| Material | Bearing Steel |
|---|---|
| Cage Type | Outer Ring Guided |
| Dynamic Load Rating | 165 kN / 37090 lbf |
| Static Load Rating | 156 kN / 35070 lbf |
| Precision Rating | ABEC 7 / P4 |
| Series | 7200 |
| Rolling Elements | Ball |
| Max Temp | 120 °C |
| Condition | New – Open box |
| Item Weight | 10.60 lbs |
| Cage Material | Phenolic Resin |
| Limiting Speed | 4300 rpm |
| Number Of Rows | 1 |
| Bore Type | Straight |
| Snap Ring Included | Without Snap Ring |
| Harmonization Code | 8482.10.50 |
| Contact Angle | 25° |
| Preload | Light |
| Cross Reference 1 | SKF 7222 ACDGA/P4A |
|---|---|
| Cross Reference 2 | NSK 7222A5TRSULP4 |
The RHP 7222ETSULP4 Angular Bearing is a high-quality, steel-constructed ball bearing designed for industrial applications. Made in England, this bearing features a bore diameter of 110mm, an outside diameter of 200mm, and a width of 38mm. Its angular contact design ensures smooth and efficient power transmission, making it ideal for use in mechanical systems and industrial automation. With the trusted RHP brand and precise dimensions, this bearing is a reliable choice for a variety of mechanical power transmission needs.

Ball & Roller Bearings, Bearings & Bushings, Business & Industrial, Industrial Automation & Motion Controls, Mechanical Power Transmission
$61.18
98 in stock
Sells fast
Ball & Roller Bearings, Bearings & Bushings, Business & Industrial, Industrial Automation & Motion Controls, Mechanical Power Transmission
$83.16
80 in stock
High demand
Ball & Roller Bearings, Bearings & Bushings, Business & Industrial, Industrial Automation & Motion Controls, Mechanical Power Transmission
$51.40
150 in stock
Sells fast
Our inventory is always expanding, with thousands of bearings available
Your company’s MRO strategy directly influences productivity and profitability. By
When a part fails, it’s natural to look for the part number. It’s the first
Not every old part is junk. Many facilities are sitting on thousands of dollars in
Not sure what bearing you need? This guide walks you through the three critical dimensions
Sort
Brand
Price
MPN
Categories