Industrial Part Identification
When a part fails, it’s natural to look for the part number. It’s the first
Availability:
2 in stock
List Price
$580.84
2 in stock

2 in stock

Get Estimated Arrival Date
| MFR / Brand | FAG |
|---|---|
| MPN | B7024CAP4UL |
| Model | 7024-TG-P4 / B7024 C A P4 UL / QOL24DTL7 / 7024C DP/DU / 2MM9124 |
| Bearing Type | Angular Contact Ball Bearing, Open |
| ID | 120 mm |
| OD | 180 mm |
| Width | 28 mm |
| Material | Bearing Steel |
|---|---|
| Min Temp | -30 °C |
| Cage Type | Phenolic |
| Dynamic Load Rating | 99 kN |
| Static Load Rating | 100 kN |
| Precision Rating | ABEC 7 / P4 |
| Series | 7000 |
| Rolling Elements | Ball |
| Max Temp | 120 °C |
| Condition | New |
| Item Weight | 4.60 lbs |
| Cage Material | Phenolic |
| Number Of Rows | 1 |
| Bore Type | Straight |
| Snap Ring Included | Without Snap Ring |
| Lubricant | Oil |
| Harmonization Code | 8482.10.50.28 |
| Contact Angle | 15° |
| Preload | Light |
| Mounting Arrangement | Universal |
| Cross Reference 1 | SKF 7024 CDGA/P4 |
|---|---|
| Cross Reference 2 | NSK 7024CTYNSULP4 |
The product is a high-quality FAG B7024CA.P4.UL Angular Contact Ball Bearing manufactured in Germany. With a bore diameter of 120mm, an outside diameter of 180mm, and a width of 28mm, this bearing is designed to ensure efficient and reliable performance in a variety of mechanical power transmission and industrial automation applications. Made of durable steel, this bearing is a reputable choice for those seeking precision and longevity in their machinery and equipment.

Our inventory is always expanding, with thousands of bearings available
Your company’s MRO strategy directly influences productivity and profitability. By
When a part fails, it’s natural to look for the part number. It’s the first
Not every old part is junk. Many facilities are sitting on thousands of dollars in
Not sure what bearing you need? This guide walks you through the three critical dimensions
Sort
Brand
Price
MPN
Categories