Industrial Part Identification
When a part fails, it’s natural to look for the part number. It’s the first
Availability:
2 in stock
List Price
$53.52
2 in stock

2 in stock

Get Estimated Arrival Date
| MFR / Brand | SNR |
|---|---|
| MPN | 7004CG1DUJ74 |
| Model | 7004C T DUL P4 / 2MM9104WI CR DUL / 7004 C G1 DU J74 |
| Bearing Type | Angular Contact Ball Bearing, Open |
| ID | 15 mm |
| OD | 32 mm |
| Width | 9 mm |
| Material | Bearing Steel |
|---|---|
| Unit Type | Unit |
| Unit Quantity | 1 |
| Min Temp | -30°C |
| Cage Type | Phenolic |
| Dynamic Load Rating | 5.6 kN |
| Static Load Rating | 2.8 kN |
| Precision Rating | ABEC 7 / P4 |
| Series | 7000 |
| Rolling Elements | Ball |
| Max Temp | 120°C |
| Condition | New – Open box |
| Item Weight | 0.07 lbs |
| Cage Material | Phenolic |
| Number Of Rows | 1 |
| Bore Type | Straight |
| Snap Ring Included | Without Snap Ring |
| Lubricant | Oil |
| Harmonization Code | 8482.10.50.28 |
| Contact Angle | 15° |
| Preload | Light |
| Cross Reference 1 | SKF 7002 CD/P4DGA |
|---|---|
| Cross Reference 2 | NSK 7002CTYNDULP4 |
The SNR 7002CG1DUJ74 Angular Bearing is a high-quality, steel-made ball bearing designed for precise and efficient mechanical power transmission. With a bore diameter of 15mm, outside diameter of 32mm, and width of 9mm, this bearing is suitable for a variety of industrial automation and motion control applications. Manufactured in Germany, the SNR 7002CG1DUJ74 bearing is a reliable unit that ensures smooth and reliable operation for your machinery or equipment.

Our inventory is always expanding, with thousands of bearings available
Your company’s MRO strategy directly influences productivity and profitability. By
When a part fails, it’s natural to look for the part number. It’s the first
Not every old part is junk. Many facilities are sitting on thousands of dollars in
Not sure what bearing you need? This guide walks you through the three critical dimensions
Our team can locate, cross-reference, and source all parts.
Sort
Brand
Price
MPN
Categories