Industrial Part Identification
When a part fails, it’s natural to look for the part number. It’s the first
Availability:
11 in stock
Can’t find a part you’re looking for?
CLICK HERE TO CONTACT US!
-We can get all parts needed at competitive prices
-International shipping is offered on every item and all orders
-Shipping is combined on all orders
-Collect Shipping offered for UPS, FedEx, DHL, Freight
SAME DAY SHIPPING ON ALL ITEMS
NEXT DAY SHIPPING AVAILABLE AT CHECKOUT
List Price
$32.78
11 in stock
11 in stock
On the Shelf & Ready to ShipOn all orders
No Risk, No Hassle
Also Available From:
| MFR / Brand | NTN |
|---|---|
| MPN | 61906P6G2 |
| Model | 61906 P6 G2 |
| Bearing Type | Deep Groove Ball Bearing, Open |
| ID | 30 mm |
| OD | 47 mm |
| Width | 9 mm |
| Material | Chrome Steel |
|---|---|
| Series | 61900 |
| Condition | New |
| Lubricant | Oil/Grease |
| Category 1 | Ball & Roller Bearings |
| Category 2 | Bearings & Bushings |
| Category 3 | Business & Industrial |
| Category 4 | Industrial Automation & Motion Controls |
| Category 5 | Mechanical Power Transmission |
| Min Temp | -30°C |
| Cage Type | Pressed Steel |
| Dynamic Load Rating | 7.3 kN / 1641 lbf |
| Static Load Rating | 4.5 kN / 1012 lbf |
| Precision Rating | ABEC 3 / P6 |
| Rolling Elements | Ball |
| Max Temp | 120°C |
| Item Weight | 0.10 lbs |
| Cage Material | Steel |
| Limiting Speed | 15000 rpm |
| Number Of Rows | 1 |
| Bore Type | Straight |
| Snap Ring Included | Without Snap Ring |
| Relubrication Feature | No |
| Harmonization Code | 8482.10.50 |
| Internal Clearance | CN |
| Running Accuracy | Normal |
| Running Accuracy Radial And Axial Runout | Normal |
| Cross Reference 1 | SKF 61906 P6 |
|---|---|
| Cross Reference 2 | NSK 6906 P6 |
Angular Contact Ball Bearing, Ball & Roller Bearings, Bearings & Bushings, Business & Industrial, Industrial Automation & Motion Controls, Mechanical Power Transmission
$59.83
80 in stock
Angular Contact Ball Bearing, Ball & Roller Bearings, Bearings & Bushings, Business & Industrial, Industrial Automation & Motion Controls, Mechanical Power Transmission
$198.10
183 in stock
High demand
Ball & Roller Bearings, Bearings & Bushings, Business & Industrial, Industrial Automation & Motion Controls, Mechanical Power Transmission, Spherical Roller Bearing
$43.38
64 in stock
Ball & Roller Bearings, Bearings & Bushings, Business & Industrial, Industrial Automation & Motion Controls, Mechanical Power Transmission, Spherical Roller Bearing
$61.18
98 in stock
Sells fast
Ball & Roller Bearings, Bearings & Bushings, Business & Industrial, Industrial Automation & Motion Controls, Mechanical Power Transmission, Spherical Roller Bearing
$32.12
83 in stock
High demand
Ball & Roller Bearings, Bearings & Bushings, Business & Industrial, Deep Groove Ball Bearing, Industrial Automation & Motion Controls, Mechanical Power Transmission
$21.19
92 in stock
Sells fast
Avoid the Inventory Trap If your warehouse shelves are weighed
Our inventory is always expanding, with thousands of bearings available
When a part fails, it’s natural to look for the part number. It’s the first
Not every old part is junk. Many facilities are sitting on thousands of dollars in
Not sure what bearing you need? This guide walks you through the three critical dimensions
Our team can locate, cross-reference, and source all parts.
Sort
Brand
Price
MPN
Categories