Industrial Part Identification
When a part fails, it’s natural to look for the part number. It’s the first
Availability:
1 in stock
List Price
$318.15
1 in stock
1 in stock
Get Estimated Arrival Date
| MFR / Brand | SKF |
|---|---|
| MPN | 7018CDP4ADGA |
| Model | 7018 CD P4A DGA / 2MM9118WI CR DUL |
| Bearing Type | Angular Contact Ball Bearing, Open |
| ID | 90 mm |
| OD | 140 mm |
| Width | 24 mm |
| Material | Bearing Steel |
|---|---|
| Min Temp | -30 °C |
| Cage Type | Phenolic |
| Dynamic Load Rating | 79.0 kN |
| Static Load Rating | 81.0 kN |
| Precision Rating | ABEC 7 / P4 |
| Series | 7000 |
| Rolling Elements | Ball |
| Max Temp | 120 °C |
| Condition | New |
| Item Weight | 2.55 lbs |
| Cage Material | Phenolic |
| Number Of Rows | 1 |
| Bore Type | Straight |
| Snap Ring Included | Without Snap Ring |
| Lubricant | Oil/Grease |
| Harmonization Code | 8482.10.50 |
| Contact Angle | 15 ° |
| Preload | Light |
| Mounting Arrangement | Universal |
| Cross Reference 1 | FAG B7018-C-T-P4S-UL |
|---|---|
| Cross Reference 2 | NSK 7018CTYNSULP4 |
Can’t find a part you’re looking for? CLICK HERE TO CONTACT US!-We can get all parts needed at competitive prices -International shipping is offered on every item and all orders-Shipping is combined on all orders-Collect Shipping offered for UPS, FedEx, DHL, FreightSAME DAY SHIPPING ON ALL ITEMSNEXT DAY SHIPPING AVAILABLE AT CHECKOUT
Ball & Roller Bearings, Bearings & Bushings, Business & Industrial, Industrial Automation & Motion Controls, Mechanical Power Transmission, Spherical Roller Bearing
$43.38
64 in stock
Ball & Roller Bearings, Bearings & Bushings, Business & Industrial, Deep Groove Ball Bearing, Industrial Automation & Motion Controls, Mechanical Power Transmission
$11.48
78 in stock
Hot item
Angular Contact Ball Bearing, Ball & Roller Bearings, Bearings & Bushings, Business & Industrial, Industrial Automation & Motion Controls, Mechanical Power Transmission
$297.53
96 in stock
Angular Contact Ball Bearing, Ball & Roller Bearings, Bearings & Bushings, Business & Industrial, Industrial Automation & Motion Controls, Mechanical Power Transmission
$119.90
111 in stock
High demand
Ball & Roller Bearings, Bearings & Bushings, Business & Industrial, Deep Groove Ball Bearing, Industrial Automation & Motion Controls, Mechanical Power Transmission
$21.19
92 in stock
Sells fast
Ball & Roller Bearings, Bearings & Bushings, Business & Industrial, Deep Groove Ball Bearing, Industrial Automation & Motion Controls, Mechanical Power Transmission
$26.58
199 in stock
Sells fast
Our inventory is always expanding, with thousands of bearings available
Your company’s MRO strategy directly influences productivity and profitability. By
When a part fails, it’s natural to look for the part number. It’s the first
Not every old part is junk. Many facilities are sitting on thousands of dollars in
Not sure what bearing you need? This guide walks you through the three critical dimensions
Our team can locate, cross-reference, and source all parts.
Sort
Brand
Price
MPN
Categories