Industrial Part Identification
When a part fails, it’s natural to look for the part number. It’s the first
Availability:
1 in stock
Spherical Roller Bearing – Tapered Bore, 45 mm ID, 100 mm OD, 25 mm Width, Open, C3 Internal clearance
List Price
$60.53
1 in stock
1 in stock
On the Shelf & Ready to ShipOn all orders
No Risk, No Hassle
Also Available From:
| MFR / Brand | FAG |
|---|---|
| MPN | 21309KC3 |
| Model | 21309 K C3 |
| Bearing Type | Spherical Roller Bearing, Open |
| ID | 45 mm |
| OD | 100 mm |
| Width | 25 mm |
| Min Temp | -30 °C |
|---|---|
| Cage Type | Stamped |
| Dynamic Load Rating | 129 kN / 29000 lbf |
| Static Load Rating | 127 kN / 28551 lbf |
| Precision Rating | ABEC 1 / P0 |
| Series | 21300 |
| Rolling Elements | Spherical Rollers |
| Max Temp | 200 °C |
| Condition | New – Open box |
| Item Weight | 2.15 lbs |
| Cage Material | Steel |
| Number Of Rows | 2 |
| Bore Type | Tapered 1:12 |
| Snap Ring Included | Without Snap Ring |
| Relubrication Feature | Yes |
| Harmonization Code | 8482.30.00 |
| Internal Clearance | C3 |
| Material | Bearing Steel |
| Maximum Permissible Misalignment | 2° |
| Cross Reference 1 | SKF 21309 EK/C3 |
|---|---|
| Cross Reference 2 | NTN 21309K |
| Cross Reference 3 | Timken 21309K |
Ball & Roller Bearings, Bearings & Bushings, Business & Industrial, Industrial Automation & Motion Controls, Mechanical Power Transmission, Tapered Roller Bearing (Flanged Cup)
$65.94
80 in stock
Popular pick
Angular Contact Ball Bearing, Ball & Roller Bearings, Bearings & Bushings, Business & Industrial, Industrial Automation & Motion Controls, Mechanical Power Transmission
$137.64
92 in stock
Sells fast
Ball & Roller Bearings, Bearings & Bushings, Business & Industrial, Industrial Automation & Motion Controls, Mechanical Power Transmission, Spherical Roller Bearing
$61.18
98 in stock
Sells fast
Ball & Roller Bearings, Bearings & Bushings, Business & Industrial, Deep Groove Ball Bearing, Industrial Automation & Motion Controls, Mechanical Power Transmission
$27.51
79 in stock
Popular pick
Ball & Roller Bearings, Bearings & Bushings, Business & Industrial, Industrial Automation & Motion Controls, Mechanical Power Transmission, Spherical Roller Bearing
$43.38
64 in stock
Angular Contact Ball Bearing, Ball & Roller Bearings, Bearings & Bushings, Business & Industrial, Industrial Automation & Motion Controls, Mechanical Power Transmission
$141.11
255 in stock
Popular pick
Angular Contact Ball Bearing, Ball & Roller Bearings, Bearings & Bushings, Business & Industrial, Industrial Automation & Motion Controls, Mechanical Power Transmission
$198.10
183 in stock
High demand
Ball & Roller Bearings, Bearings & Bushings, Business & Industrial, Deep Groove Ball Bearing, Industrial Automation & Motion Controls, Mechanical Power Transmission
$21.19
92 in stock
Sells fast
Ball & Roller Bearings, Bearings & Bushings, Business & Industrial, Deep Groove Ball Bearing, Industrial Automation & Motion Controls, Mechanical Power Transmission
$15.27
100 in stock
Popular pick
Avoid the Inventory Trap If your warehouse shelves are weighed
Our inventory is always expanding, with thousands of bearings available
When a part fails, it’s natural to look for the part number. It’s the first
Not every old part is junk. Many facilities are sitting on thousands of dollars in
Not sure what bearing you need? This guide walks you through the three critical dimensions
Our team can locate, cross-reference, and source all parts.
Sort
Brand
Price
MPN
Categories