Industrial Part Identification
When a part fails, it’s natural to look for the part number. It’s the first
Availability:
1 in stock
List Price
$351.88
1 in stock

1 in stock

Get Estimated Arrival Date

| MFR / Brand | FAG |
|---|---|
| MPN | 22226ESKTVPB |
| Model | 22226 ES K TVPB / 22226 CKJ/CCKJ W33 |
| Bearing Type | Spherical Roller Bearing, Open |
| ID | 130 mm |
| OD | 230 mm |
| Width | 64 mm |
| Material | Bearing Steel |
|---|---|
| Min Temp | -30 °C |
| Cage Type | Polyamide |
| Dynamic Load Rating | 800.0 kN |
| Static Load Rating | 980.0 kN |
| Precision Rating | ABEC 1 / P0 |
| Series | 22200 |
| Rolling Elements | Spherical Roller |
| Max Temp | 120 °C |
| Condition | New – Open box |
| Item Weight | 24.10 lbs |
| Cage Material | Polyamide |
| Number Of Rows | 2 |
| Bore Type | Tapered |
| Snap Ring Included | Without Snap Ring |
| Lubricant | Oil/Grease |
| Relubrication Feature | Yes |
| Harmonization Code | 8482.30.00 |
| Internal Clearance | CN |
| Cross Reference 1 | SKF 22226 EK |
|---|---|
| Cross Reference 2 | Timken 22226K |
Can’t find a part you’re looking for?
CLICK HERE TO CONTACT US!
-We can get all parts needed at competitive prices
-International shipping is offered on every item and all orders
-Shipping is combined on all orders
-Collect Shipping offered for UPS, FedEx, DHL, Freight
SAME DAY SHIPPING ON ALL ITEMS
NEXT DAY SHIPPING AVAILABLE AT CHECKOUT
Ball & Roller Bearings, Bearings & Bushings, Business & Industrial, Industrial Automation & Motion Controls, Mechanical Power Transmission
$65.94
80 in stock
Popular pick

Our inventory is always expanding, with thousands of bearings available
Your company’s MRO strategy directly influences productivity and profitability. By
When a part fails, it’s natural to look for the part number. It’s the first
Not every old part is junk. Many facilities are sitting on thousands of dollars in
Not sure what bearing you need? This guide walks you through the three critical dimensions
Our team can locate, cross-reference, and source all parts.
Sort
Brand
Price
MPN
Categories