Industrial Part Identification
When a part fails, it’s natural to look for the part number. It’s the first
Availability:
1 in stock
Can’t find a part you’re looking for?
CLICK HERE TO CONTACT US!
-We can get all parts needed at competitive prices
-International shipping is offered on every item and all orders
-Shipping is combined on all orders
-We buy all bearings and industrial supplies
SAME DAY SHIPPING ON ALL ITEMS
NEXT DAY SHIPPING AVAILABLE AT CHECKOUT
List Price
$51.05
1 in stock
1 in stock
On the Shelf & Ready to ShipOn all orders before 4PM EST
No Risk, No Hassle
Also Available From:
| MFR / Brand | SNR |
|---|---|
| MPN | 1212K |
| Model | 1212 K |
| Bearing Type | Self Aligning Ball Bearing, Open |
| ID | 60mm |
| OD | 110mm |
| Width | 22mm |
| Series | 1200 |
|---|---|
| Condition | New – Open box |
| Material | Bearing Steel |
| Category 1 | Ball & Roller Bearings |
| Category 2 | Bearings & Bushings |
| Category 3 | Business & Industrial |
| Category 4 | Industrial Automation & Motion Controls |
| Category 5 | Mechanical Power Transmission |
| Min Temp | -30°C |
| Cage Type | Riveted |
| Dynamic Load Rating | 30.5 kN / 6850 lbf |
| Static Load Rating | 11.2 kN / 2520 lbf |
| Precision Rating | ABEC 1 / P0 |
| Rolling Elements | Balls |
| Max Temp | 120°C |
| Item Weight | 1.74 lbs |
| Cage Material | Steel |
| Limiting Speed | 6300 rpm |
| Number Of Rows | 2 |
| Bore Type | Tapered |
| Snap Ring Included | Without Snap Ring |
| Harmonization Code | 8482.10.50 |
| Internal Clearance | CN |
| Maximum Permissible Misalignment | 2.5° |
| Cross Reference 1 | SKF 1212 K |
|---|---|
| Cross Reference 2 | FAG 1212-K-TVH |
| Cross Reference 3 | NTN 1212K |
| Cross Reference 4 | NSK 1212K |
| Cross Reference 5 | Koyo 1212K |
Ball & Roller Bearings, Bearings & Bushings, Business & Industrial, Industrial Automation & Motion Controls, Mechanical Power Transmission, Self Aligning Ball Bearing
$39.79
4 in stock
Hot item
Ball & Roller Bearings, Bearings & Bushings, Business & Industrial, Industrial Automation & Motion Controls, Mechanical Power Transmission, Self Aligning Ball Bearing
$39.79
4 in stock
Hot item
Our inventory is always expanding, with thousands of bearings available
Your company’s MRO strategy directly influences productivity and profitability. By
When a part fails, it’s natural to look for the part number. It’s the first
Not every old part is junk. Many facilities are sitting on thousands of dollars in
Not sure what bearing you need? This guide walks you through the three critical dimensions
Our team can locate, cross-reference, and source all parts.
Sort
Brand
Price
MPN
Categories